You are currently viewing Super League: Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε όρθιος και στην κορυφή

Όρθιος κατόρθωσε να παραμείνει ο ΠΑΟΚ μέσα στην OPAP Arena στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής των playoffs της Super League

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Super League, στην OPAP Arena μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να παραμείνει όρθιος, παίρνοντας το αποτέλεσμα στο φινάλε. Ένα αποτέλεσμα που του του χάρισε μεν ένα βαθμό, αλλά του επέτρεψε να παραμείνει μόνος του στην κορυφή.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 30ο λεπτό με τον Γκατσίνοβιτς. Μετά από μια ωραία ανάπτυξη με τους Γκαρσία και Πινέδα, ο Μεξικανός έστρωσε στον Σέρβο. Αυτός, με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση πέτυχε και δεύτερο γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο Άμραμπατ με μια ωραία συρτή εκτέλεση φάουλ αιφνιδίασε τον Κοτάρσκι και σκόραρε.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 62ο λεπτό με τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Ένωσης ο Κωνσταντέλιας έστρωσε στον Γκανέζο. Αυτός, με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η φάση του γκολ στο 89′ ξεκίνησε από στατική φάση. Ο Μπάμπα γέμισε από τα αριστερά, ο Κουλιεράκης πήρε μια κεφαλιά πάσα και ο Οζντόεφ όντας πεσμένος στο χορτάρι την έστειλε στα δίχτυα.

Μετά το 2-2 οι δύο ομάδες είχαν μια ευκαιρία για να πετύχουν και τρίτο γκολ. Αρχικά στο 90+4′ ο Οζντόεφ με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ έστειλε την μπάλα πάνω στον Αθανασιάδη, ενώ στο 90+8′ ο Γιόνσον έπιασε ένα υπέροχο σουτ από τη γωνία της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.