You are currently viewing Super League: Ο ΟΦΗ έριξε στο καναβάτσο την ΑΕΚ (2-0)!

Super League – 7η αγωνιστική: Ο ψυχωμένος ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε την κακή εικόνα της ΑΕΚ (λόγω και των απουσιών) και με γκολ των Φελίπε, Ντίκο υποχρέωσε την Ενωση στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Πριν ολοκληρωθεί η 7η αγωνιστική της Super League, ο ΟΦΗ φιλξένησε την ΑΕΚ στο Γεντί Κουλέ. Από την αρχή, ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ πιεστικά με τη βοήθεια των φίλων του. Είχε ευκαιρία από λάθος του Κάλενς στο 4′. Αμέσως μετά, στο 5ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Λουίζ Φελίπε, μετά από σέντρα του Μπάκιτς. Ο σκόρερ νίκησε τον Μοχαμάντι, ενώ στην αρχή της φάσης έγινε έξοχη κάθετη πάσα από τον Μεγιάδο.

Από τη μεριά της, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει . Είχε ένα καλό σουτ του Τσούμπερ στο 21′, που κατέληξε όμως λίγο άουτ. Επίσης, έχασε ευκαιρίες με τον Μοχαμάντι, καθώς ο Μπάουμαν ήταν ακριβώς στη θέση που έπρεπε. Σημαντική ευκαιρία είχε προς το τέλος του ημιχρόνου ο ΟΦΗ με τον Μεγιάδο. Το ίδιο όμως και η ΑΕΚ με τον Κάλενς. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν δίκαια προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Μεγάλη ευκαιρία είχε ο ΟΦΗ στην έναρξη της επανάληψης. Μια κεφαλιά του Λουίζ Φελίπε στο 49′ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στάνκοβιτς. Στην επόμενη φάση ο Πισάρο πλάσαρε χλιαρά πάνω στον Μπάουμαν. Κοντά στο δεύτερο γκολ έφτασε ο ΟΦΗ στο 59΄. Ο Μεγιάδο δεν αξιοποίησε την έξοχη πάσα του Γκαγιέγκος και κόπηκε στο γύρισμα από τον Μήτογλου. Η ΑΕΚ με τις πολλές αλλαγές του Αλμέιδα πίεσε. Είχε μικροευκαιρίες με Μήτογλου στο 68′ και Ζίνι στο 69′.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι μαχητικός και παθιασμένος με τον Ντίκο μπροστά αντί του Φελίπε. Από τη μεριά της η ΑΕΚ, ήταν φλύαρη και δυσκολευόταν να κάνει μεγάλη φάση. Ο Μπάουμαν έκανε σπουδαία απόκρουση στο 82΄σε φάουλ του Γκατσίνοβιτς . Στο 83′ όμως, ο Νουα Ντίκο πήρε την μπάλα από τον Αμπάντα, απέφυγε τον Στάνκοβιτς και εύκολα έκανε το 2-0…