You are currently viewing Super League: Νέο σοκ για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις, σώζοντας το βαθμό κόντρα στην απίθανη Καλλιθέα στην 3η αγωνιστική της Super League

Το βράδυ της Κυριακής (1/9) η νεοφώτιστη Καλλιθέα υποδέχθηκε στη Λεοφώρο τον Παναθηναϊκό, για την 3η αγωνιστική της Super League.

Το ματς αποδείχθηυκε μια ευχάριστη έκπληξη. Η τυπικά γηπεδούχος Athens Kallithea έπαιξε σαν μια μεγάλη ομάδα. Έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τους πράσινους, πραγματοποιώντας συνολικά 23 τελικές. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 92′, ώστε ο Παναθηναϊκός να βρει τη λύτρωση και να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία. Το τελικό 2-2 ήταν η δεύτερη γκέλα του, μετά την ήττα από την Τρίπολη στο ΟΑΚΑ. Ουσιαστικά, ο Παναθηναϊός έχει χάσει ήδη 5 βαθμούς, σε τρία… εντός έδρας ματς.

Υπήρξαν στιγμές στο παιχνίδι της Λεοφώρου, που ομάδα του Ντονάτι παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου. Έβαλε δύο γκολ και θα μπορούσε να βάλει 3-4 ακόμα!.

Ο Τιέρι Μουτίνιο έβαλε μπροστά στο σκορ τους τυπικά γηπεδούχους, στο 28ο λεπτό. Απάντησε σχεδόν άμεσα ο Τζούριτσιτς, στο 32′. Ο πρώην ερυθρόλευκος, Ματιέ Βαλμπουενά, στο ντεμπούτο του με τους νεοφώτιστους έβαλε ξάνα μπροστά στο σκορ την Athens Kallithea, στο 80ο λεπτό.

Τελικά, στο 90+2′, ο Παναθηναϊκός  κατάφερε να σώσει τον βαθμό με γκολ του Τετέ, μετά από υπέροχο γύρισμα του Πελίστρι.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα και με την ισοπαλία αυτή έφτασε τους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη η Athens Kallithea, η οποία έπαιξε εκπληκτικά, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη και πλέον έχει δύο πόντους.