You are currently viewing Super League: Μοιρασιά στο «Βικελίδης»!

Άρης και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι όπου ο Άρης είχε χαμένο πέναλτι στο 88΄και δοκάρι στις καθυστερήσεις…

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι Άρης και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελδίης» για τη 7η … στροφή των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ. Ο Άρης είχε 48%-52% κατοχή μπάλας, 6-7 τελικές προσπάθειες για γκολ και 3-4 κόρνερ έναντι του Ολυμπιακού και στο τέλος έχασε την ευκαιρία για τη νίκη που θα τον έφερνε ακόμη πιο κοντά στην Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 14΄με τον Μάνο, ο οποίος πλάσαρε τον Τζολάκη, ο τελευταίος έκανε απόκρουση αλλά η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα  και τελικά το VAR επιβεβαίωσε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Ντρέγκερ στο 2ο λεπτό και στο 19΄ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Κάιπερς αλλά πήγε στα αποδυτήρια με 1-0 στην πλάτη του. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Μάρτινς έριξε στην μάχη τους Χασάν και Φορτούνη και δικαιώθηκε αφού οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν άψογα στο 82΄ και ο Φορτούνης με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 88΄ με τον Μπερτόγλιο ο οποίος  ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Τιάγκο Σίλβα. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος έπιασε το φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κάπως έτσι έμεινε το τελικό 1-1.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης (39’ Ροζ), Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο (79’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (68’ Σίλβα), Γκάμα, Μαντσίνι (79’ Ιωάννου), Μάνος (Ματίγια).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Σεμέδο, Εμβιλά, Σίλβα, Βρουσάι (68’ Χασάν), Κάιπερς (77’ Ελ Αραμπί), Ντρέγκερ (77’ Καλογερόπουλος), Βαλμπουενά (68’ Φορτούνης), Ρέαπτσιουκ, Σουρλής (77’ Μπουχαλάκης), Ραντζέλοβιτς,