You are currently viewing Super League: Μεγάλο διπλό της Λαμίας στο Αγρίνιο

Με ένα μεγάλο διπλό κατάφερε και έφυγε η Λαμία από το Αγρίνιο, νικώντας τον Παναιτωλικό στην πρώτη αγωνιστική της Super League

Τη Δευτέρα (19/8) ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Super League. Πρεμιέρα στο ελληνικό πρωτάθλημα έκαναν τελευταίες η Λαμία και ο Παναιτωλικός. Το παιχνίδι στο Αγρίνιο τελείωσε με τη φιλοξενούμενη Λαμία να παίρνει το 3ποντο, ξεκινώντας τη σεζόν με το δεξί (0-1).

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος. Αυτό έγιινε στο 9ο λεπτό με σκόρερ τον Τορεχόν. Το τέρμα όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα του Αγρινίου έμεινε με δέκα παίχτες. Ο Σιέλης αποβλήθηκε μετά από μαρκάρισμα πάνω στον Βλαχομήτρο. Ωστόσο αυτό δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά από την αποβολή ήταν καλύτεροι.

Στο 32ο λεπτό μάλιστα, ο Παναιτωλικός έφτασε μια ανάσα από το 1-0. Δυστυχώς όμως, ο Λομόνακο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόστιτς στον τετ α τετ. Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι βρηκαν και πάλι τα δίχτυα με το Λομόνακο. Και αυτό το τέρμα όμως ακυρώθηκε, γιατί ο παίκτης του Παναιτωλικού ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το χρυσό γκολ της αναμέτρησης ήρθε για τους Φθιώτες στο 65ο λεπτό. Μετά από γλυκιά σέντρα του Φουρτάδο, με μια ωραία κεφαλιά ο Βλαχομήτρος δεν άφησε περιθώρια στον Τσάβες.

Στο 82′ η Λαμία έμεινε κι αυτή με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκιντό με δεύτερη κίτρινη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Παντελάκη. Στο 87′ ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κορνέζου που έκανε ολέθριο λάθος. Ο Ντίας ανέλαβε την εκτέλεση άλλα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα.