You are currently viewing Super League: Ηττα και στην αυλαία για ΑΕΚ, 2-3 από Ολυμπιακό

Super League: Με τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε η κάκιστη σεζόν της Ενωσης που υπέκυψε σε ακόμη ένα ντέρμπι. Την εκτέλεσε με χατ-τρικ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί!

Super League: Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν δύο φορές στην αυλαία των play off. Την πρώτη με Τσούμπερ (14΄) και τη δεύτερη με το Λιβάι Γκαρσία (48΄). Όμως ο Μαροκινός killer είχε άλλα σχέδια. Η Ενωση μπήκε δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 15′, με σουτ του Τσούμπερ έξω από την περιοχή. Ενα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έγινε απειλητικός με τον Φορτούνη και η ισοφάριση ήρθε στο 20′. Ο Κούντε σέντραρε από τα αριστερά, με τον Στάνκοβιτς να προσπαθεί να διώξει όμως την έστρωσε στον Ελ Αραμπί που είχε εύκολο έργο για να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ επανέκτησε το προβάδισμα στο τρίτο λεπτό της επανάληψης. Καθώς ο Λιβάι Γκαρσία έκανε τρομερό άλμα που “σκέπασε” γράφοντας το 2-1. Στο 57’ όπου ο Τσούμπερ έφυγε ωραία στο χώρο και σκόραρε από την κάθετη του Τάνκοβιτς αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφ-σάιντ. Και στο 69′ ο Βαλμπουενά έκανε σέντρα, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε σε πρώτο χρόνο την κεφαλιά του Κουντέ. Ομως στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί ανενόχλητος έκανε το 2-2.

Στο 76΄ το γκολ του Σάκχοφ ακυρώθηκε από το VAR, για να φτάσουμε στο 87′, όπου ο Ελ Αραμπί τιμώρησε και πάλι την άμυνα των γηπεδούχων.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μήτογλου (53′ λ. τρ. Κορνέζος), Λε Ταλέκ, Σβάρνας (78′ Ρότα), Μισελέν, Χατζισαφί, Κριχόβιακ (46′ λ. τρ. Σάκχοφ), Μοχαμάντι (78′ Μιτάι), Τάνκοβιτς, Τσούμπερ, Γκαρσία (83′ λ. τρ. Μουστακόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (90′ Καραργύρης), Ανδρούτσος, Κίτσος, Σισέ, Μπα, Κούντε, Μπουχαλάκης (80′ Κανέ), Βρουσάι (64′ Λόπες), Βαλμπουενά (80′ Καρβάλιο), Φορτούνης (46′ Μασούρας), Ελ Αραμπί.