You are currently viewing Super League: Ισόπαλο 2-2 το ντέρμπι Παναθηναϊκού-ΠΑΟΚ

Με… buzzer beater του Γερεμέγεφ (στο ντεμπούτο του) ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την δεύτερη συναπτή εντός έδρας ήττα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στο συναρπαστικό ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Super League.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Super League. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 2′ μόλις λεπτό. Ήταν, όταν ο Τζούριτσιτς με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στη Λεωφόρο στο 19ο λεπτό. Από τα δεξιά,  ο Ζίβκοβιτς έκανε την παράλληλη σέντρα. Ο Κωνσταντέλιας με φανταστικό τακουνάκι απείλησε τον Μπρινιόλι που απόκρουσε τελικά. Ήρθε όμως ο Μπράντον Τόμας και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 29′ ο Κώτσιρας με δυνατό σουτ απείλησε για την ισοφάριση. Ο Κοτάρσκι όμως, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ με το ένα χέρι. Το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 1-1 στο 32′. Ο Τζούριτσιτς σέντραρε από δεξιά. Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν απομάκρυνε την μπάλα σωστά. Ο Παλάσιος βρήκε την ευκαιρία και σε… κόντρα με τον Μπάμπα την έστειλε στη δεξιά γωνία του Κοτάρσκι.

Στο 40′ ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 1-2 με τον Κωνσταντέλια να κατεβάζει ωραία την μπάλα και να επιχειρεί το πλασέ. Όμως ο Μπρινιόλι έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» την ανατροπή. Είχε μια τριπλή στιγμή με τους Κώτσιρα, Παλάσιος να μην τελειώνουν τη φάση και το πλασέ του Μπερνάρ να είναι άστοχο.

Φάσεις εκατέρωθεν

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος. Μετά από συνεργασία των Κεντζιόρα και Κωνσταντέλια, στο 52′, ο πρώτος σέντραρε παράλληλα για τον Μπράντον Τόμας. Εκείνος όμως δεν πρόλαβε την μπάλα για να σκοράρει.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει. Σε σέντρα του Χουάνκαρ ο Παλάσιος επιχείρησε το σουτ που ήταν άστοχο.

Ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι στο δυνατό σουτ του Μπράντον Τόμας στο 57′. Αμέσως μετά, για δεύτερη φορά στο ματς, πήρε το προβάδισμα, στο 58′.  Ο Τάισον τροφοδότησε τον Ζίβκοβιτς. Αυτός, με εξαιρετικό πλασέ με το αριστερό, έστειλε στα δίχτυα του Μπρινιόλι πετυχαίνοντας το 1-2 για τον ΠΑΟΚ.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Κοτάρσκι κράτησε σταθερά το 1-2. Σε σουτ του Βιλένα, στο 82′, είδε την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του. Αμέσως μετά,  σε σουτ και πάλι του ίδιου στο 83′ και με εντυπωσιακό τρόπο απέτρεψε την ισοφάριση στο 88′ σε κεφαλιά του Γεντβάι από εκτέλεση κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ «άγγιξε» το 1-3 σε αντεπίθεση στις καθυστερήσεις όταν ο Σαμάτα από αριστερά σημάδεψε την αριστερή γωνία του Μπρινιόλι, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Γερεμέγεφ να φέρνει το ματς στα ίσα με κεφαλιά (2-2) μετά από λάθος στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ σε σέντρα του Μλαντένοβιτς από αριστερά.

Παναθηναϊκός

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (82′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (76′ Βιλένα), Παλάσιος (70′ Μαντσίνι), Μπερνάρ, Τζούριτσιτς (70′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (82′ Γερεμέγεφ).

ΠΑΟΚ

(Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Τσιγγάρας (62′ Οζντόεφ), Σβαμπ (71′ Μεϊτέ), Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (62′ Ντεσπόντοφ), Μπράντον Τόμας (72′ Σαμάτα).