You are currently viewing Super League: Ισοπαλίες σε Βόλο και Τρίπολη

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της πρώτης μέρας της 6ης αγωνιστικής της Super League είχε 2 ματς που κλείσανε με ισοπαλία

Βόλος – Athens Kallithea 1-1

Ο Βόλος υποδέχθηκε την Καλλιθέα το Σάββατο (28/9) για την 6η αγωνιστική της Super League. Οι δυο ομάδες πέτυχαν αμφότερες από 1 γκολ στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος παρά τις πιέσεις, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και κράτησαν την ισοπαλία μέχρι το τέλος. Αυτή ήταν η 5η ισοπαλία για την Athens Kallithea σε σύνολο 6 αγώνων στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 23′. Ο Τζιάνι σκόραρε με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, μετά από κερδισμένο τάκλιν του Μανθάτη με τον Κόβακς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 37ο λεπτό. Ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Μεντιέτα, που δε μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Μπερναμπέ.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος ήταν αυτός που είχε κυρίως τις ευκαιρίες. Όμως ο Μπερναμπέ πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις για να κρατήσει έτσι το 1-1.

ΒΟΛΟΣ

Κόβακς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Μίλετιτς, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού, Ασεχνούν (89′ Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Άλτμαν (60′ Κόμπα), Κόσζτα (72′ Κόντε).

Athens Kallithea

Μπερναμπέ, Μότοτς, Ισμάτ-Μιρέν, Τσιβελεκίδης, Χάνουσεκ, Μανθάτης (59′ Σοίρι), Μερκάτι (59′ Μουτίνιο), Ντιμπά, Ντεμέτριους (77′ Βαλμπουενά), Τζιάνι (Ματίγια), Ουλντρίκις (89′ Βασιλόγιαννης).

Αστέρας Τρίπολης AKTOR – Λεβαδειακός 1-1

Ένα ματς με δύο διαφορετικά ημίχρονα, αυτό του Αστέρα Τρίπολης με τον Λεβαδειακό για την 6η αγωνιστική της Super League. Αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν από 1 γκολ και τελικά πήραν από έναν βαθμό.

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες ευκαιρίες αλλά δύο γκολ. Από την άλλη όμως, στο δεύτερο είχαμε τεράστιες στιγμές αλλά κι ένα χαμένο πέναλτι κι ένα που δόθηκε σε πρώτο χρόνο αλλά πάρθηκε πίσω μέσω VAR.

Οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ στο 8′ με το αυτογκόλ του Αλάγκμπε έπειτα από σουτ του Μπάλζι. Στο 43′ οι Αρκάδες απάντησαν με κοντινή κεφαλιά του Καλτσά από σέντρα του Χουχούμη. Έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς το παιχνίδι από τη μια εστία στην άλλη. Πρωταγωνιστής σε αυτό το μέρος το VAR, αφού πήρε πίσω πέναλτι υπέρ του Αστέρα Τρίπολης και λίγα λεπτά μετά υπέδειξε την εσχάτη των ποινών για τον Λεβαδειακό. Ο Νίκος Παπαδόπουλος όμως απέκρουσε την εκτέλεση του Γιαννιώτα κρατώντας όρθιους τους γηπεδούχους.