You are currently viewing Super League: Εξασφάλισε την… παραμονή του ο Βόλος!

Στηη 6η αγωνιστική των play out της Super League, ο Βόλος πήρε το τρίπονταο από τον Πανσερραϊκό, κι εξασφάλισε την παραμονή του

O Bόλος έκανε τη… δουλειά του στο Πανθεσσαλικό. Επικράτησε με 1-0 του Πανσερραϊκού στην αναμέτρηση τους για την 6η αγωνιστική των playout της Super League. Έτσι, οι Θεσσαλοί εξασφάλισαν την παραμονή τους στην πρώτη τη τάξει κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γκολ με τον Γκαρσία, με εκτέλεση πέναλτι στο 56′. Ένα πέναλτι το οποίο υπέδειξε ο Ζαμπαλάς στο 52′ σε χέρι του Πεταυράκη μέσα στην περιοχή και που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές φάσεις στη διάρκεια της αναμέτρησης. Πολλές οι ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα. Ο Βόλος κατάφερε να μαζέψει 13 βαθμούς στα play outs και να παραμείνει στη Super League για άλλη μια χρονιά.

O Πανσερραϊκός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και προσπάθησε από νωρίς να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά και να απειλούν ξανά με τον Άλεκσιτς. Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Βόλου, ήρθε στο 9ο λεπτό. Ο Γκλάβτσιτς έκανε το σουτ που όμως ήταν άστοχο. Η ομάδα από τη Μαγνησία προσπάθησε και κατάφερε στην συνέχεια να ισορροπήσει το παιχνίδι. Αμφότερες επιχείρησαν να βρουν το γκολ. Όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια επικίνδυνη φάση και με το σκορ στο μηδέν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο μέρος. Μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν στο 52ο λεπτό. Ο Πεταυράκης βρήκε τη μπάλα με το χέρι, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, γράφοντας το 1-0 και βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Όπως είναι φυσικό, ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να επωφελούνται από αυτό καθώς κρατούσαν στα χέρια τους το πολυπόθηητο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στα εναπομείναντα λεπτά, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και έτσι το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος, με τον Βόλο να εξασφαλίζει την παραμονή του στην κατηγορία.

Βόλος

(Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (46′ Τρουιγιέ), Ντε Καμπς (77′ Τσοκάνης), Μπερτόγλιο (68′ Μωραΐτης), Κόμπα (86′ Μύγας), Ασεχνούν, Γκαρσία.

Πανσερραϊκός

(Γκαρσία): Τσομπανίδης, Πεταυράκης, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Πηλέας (80′ Σοφιανός), Μορέιρα, Στάικος (80′ Οικονόμου), Τομάς (46′ Χατζηστραβός), Ουάρντα (88′ Μασκανάκης), Γούλερι (74′ Μούργος), Άλεκσιτς.