You are currently viewing Super League: Έβρεξε γκολ στα εξ αναβολής (vid)

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ σφυροκόπησαν με γκολ κατά ριπάς τους Ατρόμητο και Πανιτωλικό αντίστοιχα, στα εξ αναβολής παιχνίδια για τη Super League

Super League: Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 5-0

Περίπατος αποδείχθηκε για τον Παναθηναϊκό η αναμέτρηση με τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο, την Κυριακή (8/10). Οι πράσινοι δε σταμάτησαν να σφυροκοπούν την εστία των φιλοξενούμενων. Ο Ατρόμητος έφυγε από τη Λεωφόρο με το βαρύ 5-0, σε έναν αγώνα που έπαιξε για σχεδόν 50 λεπτά, με 10 παίχτες. Από τη μεριά του και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με έναν παίχτη μείον, λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Το τριφύλλι είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζούριτσιτς και Παλάσιος. Ο Σέρβος που είχε μια εξαιρετική παρουσία, πέτυχε δύο γκολ. Επιπλέον, είχε και μια ασίστ. Από την άλλη, ο Αργεντινός πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και είχε αρκετές τελικές. Επιπλέον, είχε και μια ασίστ στο φινάλε της αναμέτρησης στον Γερεμέγεφ. Αυτός δε, βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο ματς, στις καθυστερήσεις.

Μεγάλη στιγμή για τους πράσινους και η επιστροφή του Κάρλος Ζέκα μετά από έξι χρόνια στη Λεωφόρο. Μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 57′. Την ώρα που μπήκε στο ματς γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του τριφυλλιού. Την ίδια στιγμή, ο Πέρεθ πήγε να του δώσει το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Ο Ζέκα δεν το ήθελε. Παραταύτα, ο Ισπανός του το έβαλε με το ζόρι.

Δυστυχώς όμως, το ντεμπούτο του δεν εξελίχθηκε θετικά. Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 85′, για σκληρό μαρκάρισμα στον Κεσχρίντα. Έτσι δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμη εντός έδρας ματς βρήκε γκολ νωρίς. Το προβάδισμα ήρθε με τον Τζούριτσιτς, μόλις στο 3ο λέπτό. Ακριβώς όπως είχε γίνει και με την ΑΕΚ. Συνέχισαν τα γκολ με τον Παλάσιος, στο 22′. Με διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, έκανε το 2-0 για το τριφύλλι.

Το 3-0 ήρθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπόραρ, στο 44′. Είχε προηγηθεί το σκληρό μαρκάρισμα από πίσω του Ασεβέδο στον Παλάσιος. Μέσω VAR, ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλντι και ταυτόχρονα την αποβολή του Ασεβέδο. Ο Σπόραρ, μετά την παρότρυνση των συμπαικτών του, πήρε τη μπάλα. Εκτέλεσε το πέναλτι και  επέστρεψε στα γκολ.

Ο Τζούρισιτς πήρε τη σκυτάλη και σκόραρε εκ νέου για το 4-0, αυτή τη φορά στο 59′.  Το χορό των γκολ έκλεισε ο Γερεμέγεφ. Ο Γερεμέγεφ που είχε περάσει ως αλλαγή στο 69′ βρήκε γκολ και πάλι, για 2η φορά, στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα στο 90+5′, έγραψε το τελικό 5-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (79′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι (58′ Αράο), Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Βιλένα (58′ Ζέκα), Τζούριτσιτς (79′ Ιωαννίδης), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Σπόραρ (69′ Γερεμέγεφ).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

(Κρις Κόουλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα (88′ Κιβρακίδης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες (57′ Φριντγιόνσον) , Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (46′ Ιμερέκοφ), Καμαρά, Βαλένσια (68′ Κούεν), Βέργος (68′ Αντζέλσκι).

Super League: ΑΕΚ – Παναιτωλικός 3-0

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε στην OPAP Arena τον Παναιτωλικό. Παρότι η Ένωση έκανε μια μέτρια εμφάνιση, έφυγε νικήτρια από αυτή, με το επιβλητικό 3-0.

Χαρακτηριστικό είναι ότι όλα τα γκολ της Ένωσης ήρθαν από αμυντικούς της. Της …αμύνης τα παιδιά της ΑΕΚ, δε σκόραραν όμως, μόνο. Επιπλέον, για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι φέτος, κράτησαν το μηδέν στην άμυνά της. Σε καθένα από τα προηγούμενα 12 παιχνίδια  είχε δεχθεί τουλάχιστον ένα γκολ.

Το σκορ άνοιξε ο Βίντα στο 34′, με πολύ ωραία κεφαλιά μετά από ασίστ του Ελίαρσον. Δύο λεπτά μετά ο Ελίασον δημιούργησε και το δεύτερο γκολ της Ένωσης. Αυτή τη φορά έκανε ένα ωραίο παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά. Ο Ρότα προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να πάρει κι αυτός κάτι από το ματς. Η ΑΕΚ όμως, επέβαλε τον ρυθμό της. Τελικά, στο 88ο λεπτό βρήκε και τρίτο γκολ με τον Μουκουντί. Ήρθε μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και τακουνάκι του Μάνταλου. Ο δε Καμερουνέζος στόπερ έχασε την ευκαιρία και για δεύτερο προσωπικό του γκολ. Η κεφαλιά του όμως κατάληξε στη ρίζα του δοκαριού του Καπίνο.