You are currently viewing Super League: Εβαλε φωτιά στην κορυφή η ΑΕΚ, 1-0 τον Παναθηναϊκό (vid)

Η Ένωση επικράτησε 1-0 των «πράσινων» με το γκολ του Πινέδα (68′) και τους πλησίασε στους 4 βαθμούς από την κορυφή της Super League. Δοκάρι ο Ιωαννίδης (90’+8), χαμένο πέναλτι ο Γκαρσία στο 90’+10.

Ντέρμπι με τα… όλα του ήταν αυτό στην «Αγιά Σοφιά – OPAP Arena» ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, για την 17η αγωνιστική της Super League. Ένα ματς που κρίθηκε από το γκολ του Πινέδα (68′), αλλά και από τις φάσεις που δεν έγιναν γκολ. Διότι ήταν και σημαντικές και καθοριστικές, βάσει των χρονικών στιγμών που έγιναν. Με το δοκάρι του Ιωαννίδη και το χαμένο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία.

Το πρώτο τέταρτο στο ματς ήταν χωρίς ρυθμό. Μιας και η αργοπορημένη έναρξη λόγω της ατμόσφαιρας, αλλά και ο τραυματισμός του Χατζησαφί, δεν επέτρεψαν να παιχθεί μπάλα. Σουτ και από τις δύο πλευρές, αλλά καμία δεν αποτέλεσε μεγάλη φάση για τους δύο γκολκίπερ.

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου ως το 30ό λεπτό η τακτική έπαιξε τον πρώτο και τον βασικότερο ρόλο στο ματς. Στο διάστημα 31′-45′ η Ένωση ανέβασε στροφές, όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε την καλή του αμυντική τακτική και μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα ισόπαλο 0-0.

Η πρώτη ευκαιρία στο.. 54′

Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας ήρθε στο 54′. Εξαιρετική, ατομική ενέργεια του Μπερνάρ, έκανε το σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπρινιόλι είχε σωστή αντίδραση. Τελικά στο 68′ ήρθε το γκολ για την ΑΕΚ. Με την κίνηση του Πινέδα στην πλάτη του Τσέριν και σουτ που αιφνιδίασε τον Ιταλό γκολκίπερ για το 1-0.

Το φινάλε του ντέρμπι ήταν επίσης συγκλονιστικό. Αρχικά στο 90’+8 ο Ιωαννίδης έκανε την κίνηση, βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, αλλά η μπάλα κατέληξε το αριστερό δοκάρι!

Στην αντεπίθεση, ο Σένκεφελντ ανέτρεψε τον Πάολο Φερνάντες. Πέναλτι που καταλογίστηκε, αλλά ο Λιβάι Γκαρσία δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρινιόλι από την «άσπρη βούλα»!

ΑΕΚ

(Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (81′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Π. Φερνάντες), Αραούχο (90’+12 Μήτογλου), Λιβάι Γκαρσία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (89′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (89′ Τσοκάι), Κουρμπέλης (70′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς (56′ Τσέριν), Σπόραρ.