You are currently viewing Super League: Χωρίς νικητή η πρώτη σύγκρουση των αιωνίων

Στην 7η αγωνιστική της Super League είχαμε την πρώτη σύγκρουση των αιωνίων για τη φετινή σεζόν, που κατέληξε σε λευκή ισοπαλία

Το πρώτο ντέρμπι των αιωνίων της σεζόν 2024/25 δεν είχε νικητή. Η μάχη ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League έληξε ισόπαλη 0-0.

Στο ντέρμπι της Κυριακής (6/10) οι αιώνιοι έπαιξαν τα ρέστα τους. Από τη μιά, ο Παναθηναϊκός ζητούσε μια νίκη, οπωσδήποτε. Είχε ήδη 2 ντέμπτι χωρίς νίκη στο ιστορικό του. Επίσης δεν ήθελε να απομακρυνθεί κι άλλο από την κορυφή.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη, με νίκη κόντρα στο άντρο του αιωνίου αντιπάλου του θα βρισκόταν στην κορυφή. Επιπλέον, θα έστελνε ηχηρό μήνυμα ότι θα μπορούσε να μείνει και να στρογγυλοκαθίσει εκεί.

Το πρώτο μέρος κύλησε, με τον Παναθηναϊκό να έχει τις πιο ποιοτικές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ στο πρώτα 45λεπτο. Παρόλα αυτά, το σκορ παρέμεινε στο μηδέν. Συν τοις άλλοις, οι πράσινοι έχασαν και το μεγαλύτερο όπλο τους, τον Φώτη Ιωαννίδη. Ο διεθνής φορ ήταν από τα πρώτα λεπτά με ενοχλήσεις και αποχώρησε πριν το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, ήταν εκείνος που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ σε αρκετές περιπτώσεις. Ωστόσο, το 0-0 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού.

Στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 14 πόντους και βρίσκεται μαζί με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρη στα υψηλότερα σκαλιά. Το τριφύλλι είναι στην 8η θέση με εννέα βαθμούς.