You are currently viewing Super League: Άνετος ο Παναθηναϊκός, χαμός στο Ατρόμητος – ΟΦΗ, νίκησε ο Παναιτωλικός (vids)
Super League: Ο Παναθηναϊκός ήταν άνετος στη Ριζούπολη, την ίδια στιγμή που στο Ατρόμητος - ΟΦΗ έγινε ένας χαμός.

Super League: Ο Παναθηναϊκός ήταν άνετος στη Ριζούπολη, την ίδια στιγμή που στο Ατρόμητος – ΟΦΗ έγινε ένας χαμός.

Super League: Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τη Λαμία και πάει φουλ για σωτηρία. Από την μεριά του ο Παναθηναϊκός πέρασε από την έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης. Ενώ ο Ατρόμητος είδε το 2-0 να γίνεται 2-2 από τον ΟΦΗ.

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τη Λαμία σε εξ αναβολής ματς κι έφτασε τους 25 βαθμούς. Για την ομάδα της Φθιώτιδας ήταν άσχημο αποτέλεσμα και παραμένει στους 18 πόντους.

Στο 56’ ο Νταγκό με ένα φανταστικό σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κάνοντας το 1-0. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Παναιτωλικού.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Λάρσον (76′ Βργκοτς), Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες, Φλόρες, Ντίας (85′ Tσιγγάρας), Βέργος, Μεντόσα (59′ Ντουάρτε), Νταγκό (76′ Μόρσεϊ) .

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέντζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (61′ Αραμπούλι), Μπεχαράνο (86′ Γκέντσογλου), Μπανγκουρά (68′ Ρόμανιτς), Μανούσος, Καραμάνος, Βέλλιος (46′ Νούνιες).

Το πέναλτι που τα Χάλασε όλα

Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος έφερε 2-2 με τον ΟΦΗ σε μια αναμέτρηση όπου έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Ο Μουνίθ έκανε το 1-0 στο 16′ και στο 35′ ο Άλιμπεκ έκανε το 2-0 για τον Ατρόμητο. Στο δεύτερο ημίχρονο μετά από τραγικό λάθος του Γιαννιώτη ο Λάμπρου μειώνει σε 2-1 στο 59′. Στο 67′ ο Γκορτσίλας καταλογίζει πέναλτι για χέρι του Έρλιμαργκ. Απόφαση μάλλον αυστηρή, αφού ο μέσος του Ατρομήτου δεν κάνει κίνηση να παίξει τη μπάλα με το χέρι, ούτε είναι σε μη φυσική θέση.

Ο Φελίπε διαλέγει στην εκτέλεση την δεξιά γωνία του Γιαννιώτη, ο Γιαννιώτης την αριστερή και ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε 2-2!

Η συγκεκριμένη απόφαση έκανε έξαλλους τους ανθρώπους του Ατρόμητου. Τα έβαλαν με την διαιτησία και είπα πολλά… γαλλικά.

Στο 78′ αποβλήθηκε ο Στάικος, ενώ στο 86′ ο Τοράλ τραυματίστηκε και ο ΟΦΗ είχε κάνει όλες τις αλλαγές. Έτσι έπαιξε και με 9 παίκτες έως τη λήξη της αναμέτρησης.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Τζοβάρας (69′ Καστεγιάνο), Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης (68′ Ντένιτς), Όγκουστ, Μουνίθ, Ροτάριου (83′ Nαμπί), Αλιμπέκ (63′ Κλωναρίδης), Κουλούρης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Ουές (70′ Μαρινάκης), Πασαλίδης (46′ Πασαλίδης), Λάμπρου (70′ Τσιλιανίδης), Βούρος, Γκαγιέγος, Γιαννούλης, Τοράλ, Φελίπε (82΄Σελίμοβιτς), Ντε Γκουζμάν (23′ Στάικος), Μπαλογιάννης.

Super League: Δεν έχασε την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

Η μέρα των εξ αναβολών αγώνων έκλεισε με την αναμέτρηση που έδωσε ο Παναθηναϊκός στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Επικράτησε 3-0 σκοράροντας με δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 12ο λεπτό ο Αϊτόρ πήρε πέναλτι από τον Μπαξεβανίδη. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Παλάσιος για το 0-1. Στο 16′ ο Ιωαννίδης έπεσ στο έδαφος από μαρκάρισμα του Λουίς Γκουστάβο. Ο Αϊτόρ ήταν εύστοχος για το 0-2.

Ο Απόλλωνας Σμύρνης διαματυρήθηκε για τα δύο πέναλτι. Έβγαλε και ανακοίνωση εναντίον του αρχιδιαιτητή Μαρκ Κλάτενμπεργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχασε πολλές ευκαιρίες για να γίνει το 0-3 στο 87′ από αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Γιακιμόφσκι (46′ Βιτλής), Τσίμπσα, Κάστρο (46′ Παμλίδης), Τσιλούλης (61′ Φαν λα Πάρα), Σλίβκα, Μαρτίνες (77′ Ντάουντα), Σίγκνεβιτς (71′ Ν. Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ (89′ Σιδεράς), Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (73′ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες (72′ Κουρμπέλης), Αϊτόρ, Παλάσιος (89′ Αλεξανδρόπουλος), Φ. Ιωαννίδης (76′ Καρλίτος).