You are currently viewing Super League: Ανατροπή κορυφής για τον ΠΑΟΚ

Η εντός έδρα νίκη του ΠΑΟΚ επί της Λαμίας στην 3η αγωνιστική των playoffs της Super League, τον ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας

Παρότι αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε κι έκανε την ανατροπή για να πάρε τελικά και τη νίκη στην 3η αγωνιστική των playoffs της Super League.

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού στην Τούμπα, η Λαμία πίεσε αρκετά τους γηπεδούχους. Η είσοδος του Στέφαν Σβαμπ, που μπήκε ως αλλαγή στο 2ο μέρος, άλλαξε τα πράγματα. Οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην ανατροπή και στην τελική νίκη (3-1).

Ο αγώνας

Η Λαμία μπήκε δυνατά κι απείλησε από νωρίς. Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, βρήκε το γκολ με τον Μαρτίνεθ μετά από λάθος του Κοτάρσκι. Ο Κεντζιόρα ήλεγχε τη φάση, βάζοντας το σώμα του μπροστά στην μπάλα. Όμως ο Κοτάρσκι βγήκε λανθασμένα. Έτσι, ο Μαρτίνεθ την έκλεψε και σούταρε σε κενή εστία για το 0-1.

Σε λιγότερο από 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα για 2η φορά, όμως το γκολ δεν μέτρησε. Στο 16′ ο Μαρτίνεθ έκανε την κάθετη στον Τσιλούλη. Εκείνος πλάσαρε απευθείας, με τον βοηθό όμως να σηκώνει το σημαιάκι. Η φάση ελέγχθηκε κι από το VAR, που συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού. Έτσι, δε μέτρησε το γκολ λόγω οφσάιντ.

Η Λαμία συνέχισε να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι. Μάλιστα, είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο 18′. Ο Σλίβκα πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Όμως, η μπάλα πέρασε για λίγο δίπλα από το δεύτερο δοκάρι του ΠΑΟΚ. Στο 40′ η Λαμία είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, μετά από ωραία αντεπίθεση από τα δεξιά του Λέικ. Ο Ολλανδός κουβάλησε την μπάλα. Άλλαξε το παιχνίδι δίνοντας την μπάλα στον Σίντκλεϊ στα αριστερά. Εκείνος έκανε τη σέντρα, με τον Κεντζιόρα να προλαβαίνει προ του Τσιλούλη, παραχωρώντας κόρνερ.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες όμως πάνε στην ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζίβκοβιτς βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Μιχαηλίδη, ο οποίος ανενόχλητος με κεφαλιά νίκησε τον Κοσέλεφ, γονάτισε κι αφιέρωσε το γκολ στον πατέρα του που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες ημέρες.

Ανατροπή και νίκη

Στο 2ο μέρος μπήκε ως αλλαγή ο Στέφαν Σβαμπ που έφερε και την ανατροπή. Μετά από πάσα του Ζίβκοβιτς, με βολίδα λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον Κοσέλεφ για το 2-1.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τη Λαμία, καθώς ο Κορνέζος ανέτρεψε τον Σαμάτα. Αμέσως, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, παρότι ο κόσμος φώναζε να το εκτελέσει ο Σαμάτα.Τελικά, ο Αυστριακός ήταν εύστοχος, κι έγραψε το 3-1.

Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το τέταρτο γκολ, αλλά το σουτ του Μπάμπα σταμάτησε στο δοκάρι στο 90+3′.