You are currently viewing Super League: Ανατροπή κορυφής για την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη

Η ΑΕΚ στην 6η αγωνιστική των playoffs της Super League πήρε σημαντική εκτός έδρα νίκη από τον Άρη κι παρέμεινε μόνη στην κορυφή

Για την 6η αγωνιστική των playoffs της Super League, ο Άρης υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο Κλ. Βικελίδης. Παρότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι. Ο εκπληκτικός Αμραμπαντ έγραψε το τελικό 1-2, χαρίζοντας στην Ένωση το πολύτιμο διπλό.

Η έντονη βροχόπτωση και η έλειψη βαθμολογικού κινήτρου άφησε τους οπαδούς του Άρη εκτός γηπέδου για το ματς με την ΑΕΚ. Έτσι, το παιχνίδι έγινε σε ένα σχεδόν άδειο γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Μορόν στο πρώτο μέρος. Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ κατάφερε με τον Σιντιμπέ και τον εκπληκτικό Άμραμπατ στο δεύτερο 45λεπτο να γυρίσει το παιχνίδι και να φτάσει στη νίκη με 2-1.

Η λύτρωση για την Ένωση ήρθε στο φινάλε του αγώνα. Κι αυτό, παρότι μέχρι εκείνο το σημείο έπαιζε ουσιαστικά μόνη της, απέναντι στον Χουτεσιώτη. Ο δε Λευτέρης Χουτεσιώτης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής από μεριάς του Άρη.

Ο τερματοφύλακας του Άρη μπήκε στην ενδεκάδα όταν ο Κουέστα ανέβασε πυρετό και έμεινε στην κρεβάτι του. Και έκανε ίσως την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του. Τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και κυρίως στο δεύτερο. Είχε τις απαντήσεις σ’ οτιδήποτε δοκίμαζε η ΑΕΚ στην επιθετική της λειτουργία. Απάντησε στις 11 από τις 12 τελικές που έκανε η Ένωση στην αντίπαλη εστία. Συν ακόμα 17 εκτός εστίας.

Στην 12η όμως, ο Άμραμπατ, παρότι έπαιζε κουρασμένος και τραυματίας, βρήκε τρόπο να νικήσει τον Χουτεσιώτη.