You are currently viewing Super League: Αγχωμένη νίκη του Ολυμπιακού

Αν και δυσκολεύτηκε λίγο, ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στη Super League, επικρατώντας της Athens Kallithea στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Τη Δευτέρα (26/8) ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Super League με τον εντός έδρας αγώνα του Ολυμπιακού με την Athens Kallithea. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αγχώσουν αρκετά τους Πειραιώτες κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, το σύνολο του Μεντιλίμπαρ στο τέλος πήρε τους 3 βαθμούς. Επιβλήθηκε της Καλλιθέας με 2-1, κάνοντας το 2/2 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν από νωρίς το προβάδισμα. Ήταν μόλις στο 14ο λεπτό, όταν ο Κρίστοφερ Βέλντε άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν χωρίς να δημιουργούν ποιοτικές ευκαιρίες. Ο ρυθμός του παιχνιδιού, έπεσε. Κάπου εκεί, στο 60ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ του Ουλντρίκις.

Ωστόσο, στο 77′, ο Γιάρεμτσουκ έδωσε τη λύτρωση στον Ολυμπιακό κάνοντας το 2-1, μετά την προβολή του Ελ Κααμπί. Το συγκεκριμένο γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τελικά όμως μέτρησε, μετά από παρέμβαση του VAR.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Λαμία στις 31 Αυγούστου (19:30). Η δε Athens Kallithea κοντράρεται με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο (1/9, 22:00).