You are currently viewing Super League: Η ΑΕΚ έπιασε κορυφή!!

Νικητής βγήκε η ΑΕΚ στην εντός έδρας αναμέτρηση της με το Βόλο γιια την 4η αγωνιστική της Super League κιι παράλληλα έπιασε κορυφή

Τη Δευτέρα (16/9) η ΑΕΚ υποδέχθηκε το Βόλο για το παιχνίδι που έκλεισε την 4η αγωνιστική της Super League. Κόντρα στα πολλά προβλήματα της, η Ένωση κατάφερε και επιβλήθηκε των φιλοξενούμενων της με 2-0. Η νίκη αυτή την ανέβασε στο ψηλότερο σκαλοπάτι στης βαθμολογίας, παρέα με τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι είχε πολλά προβλήματα για την ΑΕΚ. Ο Ματίας Αλμέιδα βρέθηκε τελικά με ένα απουσιολόγιο γεμάτο απουσίες. Απόντες ήταν δυνατά ονόματα, όπως οι:

• Γκαρσία
  • Λαμέλα
  • Βίντα
  • Μουκουντί
  • Γκατσίνοβιτς
  • Οντουμπάτζο.

Παρόλα αυτά, η Ένωση έδειξε χαρακτήρα και πήρε το παιχνίδι με σχετική ευκολία. Άλλωστε ακόμα και στο διάστημα που πιέστηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου από τον Βόλο, φάσεις ουσιαστικής απειλής δεν δέχθηκε.

Ο Φραντζί Πιερό, ο οποίος βρέθηκε ξαφνικά στο αρχικό σχήμα, άνοιξε το σκορ στο 22′, πετυχαίνοντας γκολ στο ντεμπούτο του. Αρχικά ο Ρότα με μια γλυκιά σέντρα βρήκε τον Αϊτινό φορ. Τότε αυτός, με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 62ο λεπτό η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με σουτ του Αμπουμπακαρί Κοϊτά. Νωρίτερα είχε ακυρωθεί και γκολ του Κάλενς για οφσάιντ του Πήλιου.

Την επόμενη αγωνιστική, η ΑΕΚ θα φιλοξενηθεί από την Athens Kallithea (22/9, 21:00) στη Λεωφόρο, ενώ ο Βόλος θα φιλοξενήσει στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τον ΠΑΟΚ (21/9, 17:00