You are currently viewing Super League 2: Βέροια – Λεβαδειακός 0-1 και φουλ για άνοδο με Πολέτο (vid)

Super League 2: Ο Λεβαδειακός νίκησε 1-0 την Βέροια εκτός έδρας με το γκολ του Πολέτο και απέκτησε προβάδισμα για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Super League 2: Το ματς ήταν το πρώτο από τα δύο που θα δώσουν Βέροια και Λεβαδειακός. Οι οποίες ήταν και οι πρωταθλήτριες σε Βόρειο και Νότιο όμιλο αντίστοιχα. Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Κυριακή στην Λιβαδειά.

Η Βέροια ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση. Στο 4’ ο Πασάς έστειλε την μπάλα λίγο έξω μετά τη σέντρα του Γιακουμάκη. Στο 10’ ο Μούργος έκανε επικίνδυνη σέντρα-σουτ και ο Μάρκοβιτς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Το ματς κύλησε μια μια φάση για τον Λεβαδειακό στο 41′ με την κεφαλιά του Μυτίδη, όπου η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά. Κυκλοφόρησε την μπάλα σε όλο το γήπεδο κι έψαξε το γκολ που θα έβαζε άγχος στον αντίπαλο.

Μάλιστα η Βέροια για ένα μεγάλο διάστημα επέλεξε να είναι πίσω από την μπάλα και το πλήρωσε. Στο 58′ ο Μυτίδης έβγαλε κάθετη στον Πολέτο, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Βελλίδη και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ουσιαστικά, δύο φάσεις έφαγαν μέχρι το φινάλε. Μια με τον Πασά έπειτα από αντεπίθεση στο 70’, ενώ δύο λεπτά μετά ο Γιακουμάκης έφυγε επικίνδυνα στην κόντρα, αλλά κλείστηκε και δεν κατάφερε να απειλήσει. Από τη στιγμή που πέρασε ο Λιάγκας (82’) ώστε να παίξει ο Λεβαδειακός με τρεις κεντρικούς αμυντικός, το ματς «έσβησε».

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, – Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Μαραγκός, Πεταυράκης (86? Παπαχρήστος), – Οικονόμου, Γαβρηιλίδης (66? Μπλέτσας), Κάτσε (77? Πόζογλου) – Μούργος (66? Ορφανίδης), Γιακουμάκης, Πασάς (86? Καπνίδης)

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς – Κωνσταντινίδης, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Βήχος – Μεχία, Χάμοντ (54? Συμελίδης), – Πολέτο, Μουτίνιο (71? Βρακάς), Νίλι (82? Λιάγκας) – Μυτίδης (71? Δούμτσιος)