You are currently viewing Super League 2: Σαρωτική νίκη από την Καλλιθέα, που ξέφυγε στο +5

Με τη σαρωτική εκτός έδρας νίκη της, η Athens Kallithea ξέφυγε στο +5 από τα Χανιά, ήδη από το ξεκίνημα των playoffs της Super League 2

Η Athens Kallithea έκανε περίπατο απέναντι στην Ηλιούπολη στην 1η αγωνιστική των playoffs του Β’ ομίλου της Super League 2. Σαφώς ανώτερη, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε με 0-4.

Με αυτή τη νίκη η Καλλιθέα παρέμεινε στην κορυφή στον νότιο όμιλο. Παράλληλα, αύξησε τη διαφορά της στο +5 από τα δεύτερα Χανιά. Τα δε Χανιά, την Κυριακή (24/3) γνώρισαν την ήττα από τον Ιωνικό στο γήπεδο της Νεάπολης (5-1).

Από την άλλη πλευρά, η Ηλιούπολη έμεινε στην 5η θέση με 18 βαθμούς.

Ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Λίγο αργότερα, στο 16′, ο Ντεμέτριους διπλασάσε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, ο σκόρερ του δεύτερου γκολ είχε ευκαιρία και για το 3-0. Όμως ήταν άστοχος, παρότι από κοντά. Στο 40ο λεπτό ο Μανθάτης με εξαιρετικό σουτ από τα δεξιά της περιοχής βρήκε δίχτυα. Τέλος, ο Τόρες στο 63′ έκανε το 4-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Athens Kallithea με νίκη σε μια βδομάδα επί των Χανίων θα κάνει το πλέον αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Παράλληλα, θα βγάλει νοκ άουτ την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη.