You are currently viewing Super League 2: Ρόδος – ΑΕΚ Β 1-0
Η Ρόδος πέτυχε εντός έδρας νίκη 1-0 με την ΑΕΚ Β. Και πήρε τεράστια ανάσα για τη παραμονή στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Η Ρόδος ήθελε πάρει πολύ αυτή τη νίκη, αφού προερχόταν από ισάριθμα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Εν τέλι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 1-0 . Και απέκτησε τεράστια ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος. Ξεκίνησε με την ομάδα της ΑΕΚ Β να χάνει τεράστια ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Ραντόνια πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Θεοδωράκη.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα οι δύο αντίπαλοι να προστατεύσουν τις άμυνες τους. Ωστόσο στο 31ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς την εστία του Γκολκίπερ της ΑΕΚ Β, με δράστη τον Χύσι. Έτσι κατάφεραν να πάνε με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να ψάξουν το γκολ, ώστε να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο δεν κατάφεραν να το βρουν. Έτσι οι Ροδίτες κατάφεραν να κρατήσουν αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος. Και έφτασαν σε μία πολύτιμη νίκη, όπου βγήκαν εκτός της ζώνης υποβιβασμού στη κατηγορία.

Ρόδος (Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Σουλάι (59′ Καραγεώργης), Χύσι, Καψάλης, Μακρυδημήτρης, Τσάβες, Νικολόπουλος, Σαάντο, Μαρτσάκης (77′ Μίγγος), Βουργουντζής (81′ Δελαπόρτας), Αδαμάκης

ΑΕΚ Β (Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Αρβανίτης, Γιαννούτσος, Παρράς, Ραντόνια, Μουστακόπουλος (78′ Ρουκουνάκης), Μπάμπης (67′ Μιτάι), Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία (57′ Χριστόπουλος), Γερολέμου, Ιατρούδης (57′ Κοσίδης)