You are currently viewing Super League 2: Ολυμπιακός – Πιερικός 3-0
Ο Ολυμπιακός Β επικράτησε εύκολα εντός έδρας 3-0 τον Πιερικό. Και επανήλθε μετά από καιρό στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός Β έψαχνε εναγωνίως μία νίκη, με αποτέλεσμα να σταματούσε το μεγάλο αρνητικό σερί, όπου έφτασε στα 9 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Έτσι αυτό πραγματοποιήθηκε σήμερα, με αντίπαλο τον τοπικό Πιερικός, όπου επικράτησε εύκολα με 3-0.

Η ομάδα του Ολυμπιακού, μπήκε αγριεμένη στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές στην εστία του Τζήμα, αλλά δεν μετουσιώθηκαν σε κάποιο τέρμα. Έτσι το γκολ κατάφεραν και το βρήκαν στο 19ο λεπτό με τον Μαρίνο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο σκορ σε 1-0. Έτσι στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν είχαν κάποια καλή στιγμή από τους δύο μονομάχους και το ημίωρο έκλεισε με 1-0 υπέρ των Ερυθρολεύκων.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με δράστη τον Κωστή. Στη συνέχεια οι παίκτες της Κατερίνης, προσπάθησαν να αντιδράσουν, να βρουν κάποιο τέρμα, ώστε να ξαναμπούν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, ωστόσο δεν μπόρεσαν να τα καταφέρουν.

Για αυτό το λόγο οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν και τρίτο τέρμα στο 90ο λεπτό με τον Μπα. Έτσι με το τέλος του ματς, πανηγύριζαν αυτή τη πολύτιμη νίκη και απέκτησαν ψυχολογία ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός Β’ (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κινκουέ, Ξενιτίδης, Καρμπόβνικ (76? Ντόι), Μπαγκαλιάνης, Τσέλιος (46? Κωστή), Μαρίνος, Βοΐλης (76? Αποστολόπουλος), Κίτσος, Σουρλής (10? λ.τ Νταμπό) και Πινακάς (69? Μπα).

Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης (78? Ζούρκος), Παντελιάδης, Κριμιτζάς, Ίτσιος (46? Σουντάρ), Χαρτσιάς (72? Εμπουέλε), Μπουόλι, Ζαφειράκης (46? Μηλιώτης), Κουκόλης, Β. Παπαδόπουλος και Τόσκας.