You are currently viewing Super League 2: Ο Πανιώνιος παρέμεινε στην κορυφή

Στην 4η αγωνιστική της Super League 2, ο Πανιώνιος επιβλήθηκε του Αιγάλεω στη Νέα Σμύρνη και ανέβηκε στην πρώτη θέση του Β’ ομίλου

Η 4η αγωνιστική της Super League 2 έριξε αυλαία με το ντέρμπι στη Νέα Σμύρνη, τη Δευτέρα (14/10). Εκεί, ο Πανιώνιος υποδέχθηκε το Αιγάλεω. Το παιχνίδι είχε ένταση και δυνατές μονομαχίες. Στο τέλος του, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0, κάνοντας την 3η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα. Την ίδια ώρα, ο Ιστορικός είναι η μοναδική ομάδα στη δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία που δεν έχει δεχθεί τέρμα.

Το σύνολο του Αντώνη Νικοπολίδη μπήκε δυναμικά στο ματς, έχοντας τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 32ο λεπτό. Ο Κολοβός με μία καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά σημάδεψε τον Πότσι. Αυτός, όντας αμαρκάριστος, με μία άπιαστη κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0.

Στην επανάληψη, το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο. Οι κυανέρυθροι έψαχναν ένα δεύτερο γκολ που θα τους έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας.

Το Αιγάλεω από τη μεριά του πήρε μέτρα με στόχο την ισοφάριση. Δε μπόρεσε όμως να τα καταφέρει. Αντίθετα, δέχτηκε το… κερασάκι στην τούρτα. Στο 85ο λεπτό η ομάδα της Νέας Σμύρνης βγήκε με εξαιρετικό τρόπο στην αντεπίθεση. Ο Γεμιστός από πλεονεκτική θέση από τα αριστερά εύκολα έκανε το τελικό 2-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

(Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Πότσι, Χρούστινετς, Μπούσης, Τσορνομάζ, Γκίνη (67′ Ενγκουέμ), Κολοβός (82′ Τσερίσεφ), Βενάρδος (67′ Στούπης), Φελίσιο (36′ Γεμιστός), Νοικοκυράκης (46′ Πιερτζάκομι).

ΑΙΓΑΛΕΩ

(Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Κωστόπουλος (65′ Τάμπας), Ουνγιαλίδης (76′ Δρίτσας), Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καρρίκι, Μπάμπης, Καρβούνης (46′ Τάτσης), Βάρκας, Νταβιώτης (23′ Ζούνης), Τσούκαλος (65′ Νίκολλι).