You are currently viewing Super League 2: Ο Παναθηναϊκός υποβιβάστηκε, το Αιγάλεω όχι

Στην προτελευταία αγωνιστική των play outs της Super League 2, το τοπίο έχει ξεκαθαρίσει σχετικά με το ποιός μένει και ποιος υποβιβάζεται

Την Πέμπτη (16/5) ολοκληρώθηκε η πρότελευταία αγωνιστική των play outs της Super League 2. Από τα παιχνίδια αυτά, κάποιες ομάδες εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ κάποιες άλλες πήραν το εισητήριο για την Γ’ Εθνική.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός Β’ που ηττήθηκε από την Παναχαϊκή με 0-2, αποχαιρέτησε την κατηγορία. Η δε ισοπαλία του Αιγάλεω στη Ρόδο (1-1), του εξασφάλισε την παραμονή του.

Παναθηναϊκός Β’ – Παναχαϊκή: 0-2

Οι πράσινοι ηττήθηκαν 2-0 από την Παναχαϊκή και υποβιβάστηκαν οριστικά, καθώς είναι στο -7 από το Αιγάλεω με μία αγωνιστική να απομένει για το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Ερνάντες άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης για τους Πατρινούς. Το τελικό σκορ διαμόργωσε ο Μασούρας στο 69ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Παναθηναϊκός Β’ έχει συγκεντρώσει 20 βαθμούς. Η δε Παναχαϊκή έφτασε τους 30.  Αυτό της έχει εξασφαλίσει την παραμονή της, ανεβάζοντάς την στην κορυφή των play outs του Β’ ομίλου.

Διαγόρας – Αιγάλεω: 1-1

Το Αιγάλεω ήρθε ισόπαλο 1-1 με τον Διαγόρα και εξασφάλισε την παραμονή του και τυπικά. Ο Μανιάς με γκολ στο 49ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ροδίτες, με τον Παυλάκη στο 89′ να ισοφαρίζει.

Στην βαθμολογία, το Αιγάλεω βρίσκεται στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού μία αγωνιστική πριν από το φινάλε. Στην δεύτερη θέση των play outs ο Διαγόρας με 38 πόντους.

Ολυμπιακός Β’ – Γιούχτας: 3-1

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε 3-1 του Αιγάλεω στον Ρέντη. Το ματς ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, καθώς και οι δύο ομάδες έχουν ήδη υποβιβαστεί.

Ο Μαρίνος στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους ερυθρόλευκους. Στο 29′, ο Νοικοκυράκης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα των Αρχανών.