You are currently viewing Super League 2: Νίκη πεντάδας για τον Ηρακλή!
Ο Ηρακλής πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα του 1-0 με την Ξάνθη. Και έτσι βρέθηκε μέσα στη προνομιούχο πεντάδα της Super League 2.

Ο Ηρακλής ήταν πιο ουσιαστικός και με περισσότερη ενέργεια, μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Ξάνθης με 1-0. Και επανήλθε με το καλύτερο δυνατό τρόπο στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, αφού προηγήθηκε πρώτα η άσχημη ήττα επί των Τρικάλων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 12ο λεπτό μετά από εκτέλεση πέναλτι που εκτέλεσε ο Τομάς.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να βγουν μπροστά να πιέσουν, με αποτέλεσμα να βρουν κάποιο γκολ, όπου θα έφερναν το ματς στα ίσια και στην ισοφάριση. Αλλά παρά τις όποιες στιγμές που είχαν, δεν ανυσησύχαν τον γκολκίπερ της ομάδας του Ηρακλή τον Παλαβράκη. Και έτσι το ημίχρονο έληξε με 1-0 υπέρ των Κυανόλευκων.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ακρίτες αύξησαν την πίεση τους, αλλά έπεσαν απάνω στην πολύ οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να έχουν πολύ λίγες φάσεις μπροστά από την εστία τους. Έτσι αυτό το 1-0 υπέρ της ομάδας του Ηρακλή, παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Και το σύνολο του Γεωργιάδη πανηγύρισε μία πολύ τεράστια νίκη, αφού βρέθηκαν μέσα στη πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Μπαλικτσής (68? Μανωλάκης), Πήλιος, Α. Παπαστεριανός, Χρουσιέλ (46? λ.τ Σγουρής), Πατράλης, Ναπολιτάνο, Τότσκα (87? Γιουμπιτάνα), Καρτσαμπάς (75? Άλεξιτς), Τομάς, Κάκκο.

ΞΑΝΘΗ (Τασέφσκι*):Γιακουμής, Δόρης (67? Γκινσάρι), Τσέλιος, Μπάτζιος, Αλί Μπαμπά (67? Κρητικός), Γκόμεθ, Διαμαντόπουλος (77? Τσιλιγκίρης), Παπάζογλου, Δεληγιαννίδης, Γκάβριτς, Πολίμος (14? λ.τ Ουνγιαλίδης).