You are currently viewing Super League 2: Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β 1-0
Ο Ηρόδοτος πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη 1-0 με την ΑΕΚ Β. Και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, για τη παραμονή στη Super League 2.

Ο Ηρόδοτος εμφανίσθηκε πιο ψυχωμένος και σίγουρος για αυτή τη νίκη, καθώς καιγόταν, αφού ήταν σε πολύ δύσκολη θέση για τη σωτηρία της. Έτσι με αυτό το σημαντικό τρίποντο, πήρε τεράστια ανάσα στη προσπάθεια να παραμείνει στη Super League 2.

Στο πρώτο μέρος οι δύο αντίπαλοι δεν είχαν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες των δύο τερματοφυλάκων. Αφού ήθελαν να διαφειλάξουν το μηδέν πίσω στα αμυντικά τους καθήκοντα και να μην ρισκάρουν. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο μονομάχοι μπήκαν καλύτερα, από ότι το πρώτο. Αφού είχαν τις πρώτες καλές στιγμές τους. Η πρώτη καταγράφηκε στο 48ο λεπτό από τον Ηρόδοτο όταν ο Βρετός έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Γκίνης την απέκρουσε εύκολα. Ενώ οι Κιτρινόμαυροι στο επόμενο λεπτό, έφτασαν μία ανάσα από το γκολ και το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Ιατρούδης δεν μπόρεσε να κερδίζει τον γκολκίπερ των Κριτικών τον Κόρτσμαν.

Το γκολ εν τέλι το βρήκαν οι Κιτρινόμαυροι στο 78ο λεπτό, με σκόρερ τον Ποζατζίδη. Έτσι αυτό το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Και έφτασαν σε μία πολύτιμη νίκη, όπου τους αύξησε κατά πολύ τις ελπίδες τους για παραμονή στη κατηγορία.

Ηρόδοτος (Φυντάνης): Δήμιζας, Αρκιλέσι, Βρεττός, Κυριακίδης, Αρναούτογλου, Καντέ, Γκόμεζ, Ποζατζίδης, Κόρτσαμ, Μακρυδάκης, Χαλκιαδάκης

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος):Γκίνης, Γιαννούτσος (89′ Γεωργέας), Κορνέζος, Παρράς, Σταμούλης (80′ Ραντόνια), Μπάμπης (80′ Αρβανίτης), Μουστακόπουλος, Γερολέμου (59′ Τζούντα Γκαρσία), Ευθ. Χριστόπουλος, Γιούσης, Ιατρούδης (59′ Ρουκουνάκης)