You are currently viewing Super League 2: Απόλλων Λάρισας – Βέροια 0-1
Η Βέροια αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε εκτός έδρας 0-1 με την Λάρισα. Και εδραιώθηκε για τα καλά στη κορυφή της Super League 2.

Η Βέροια μετά το 1-1 στην έδρα της, με την Λάρισα. Δεν πτοήθηκε από αυτό το αποτέλεσμα και σήμερα απέδρασε με το σημαντικό διπλό 0-1 από την έδρα του τοπικού Απόλλων Λάρισας. Και εκμεταλλεύτηκε την γκέλα των Βυσσινί επί του Απόλλων Πόντου, με αποτέλεσμα να αυξήσει τη διαφορά στους 5 βαθμούς από τη 2η θέση στη κατάταξη.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο ομάδες. Αφού έδωσαν προτεραιότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Έτσι οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια για τη λήξη του πρώτου ημίχρονου ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ημαθίας, μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αύξησε την πίεση της. Και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 72ο λεπτό με το συνήθη ύποπτο τον Πασά.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, πίεσαν πολύ. Και είχαν μία τεράστια ευκαιρία στο 87ο λεπτό με τον Λεμάνγκρ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Έτσι στο τέλος του αγώνα, βρήκε την Βασίλισσα του Βορρά να φτάνει στη πολύτιμη νίκη, με αποτέλεσμα να συνεχίζει τη μοναχική πορεία στην κορυφή στο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θωμάς Γράφας): Αστράς, Τιμπουέ, Πετράκης, Καλούσης, Σταματής, Καραμόκο, Βίγια, Γιαννίτσης, Λουκάς (33? λ.τ Λεμάνγκρ), Νούσιος, Κόζνι.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Παπαχρήστος (85? Μπλέτσας), Κάτσε, Μούργος (85? Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (66? Καπνίδης), Φοφανά (58? Πόζογλου), Πασάς.