You are currently viewing Super League 2: ΑΕΚ Β – Αστέρας Βλαχιώτη 1-0
Η ΑΕΚ Β αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε εντός έδρας 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη. Και επανήλθε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ Β στα τελευταία της παιχνίδια, έβγαλε μία κοιλιά, αφού είχε δύο ισάριθμες ισοπαλίες με αντίπαλους την Ζάκυνθο και την Ιεράπετρα. Ωστόσο σήμερα με τον Αστέρα Βλαχιώτης βρήκε τον τρόπο και έφτασε στη νίκη με 1-0. Και επανήλθε πάλι στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, αφού είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα. Έτσι τη πρώτη σημαντική ευκαιρία την είχαν στο 13ο λεπτό με τον Γερολέμου, ωστόσο το σουτ πέρασε απάνω από την εστία της αντίπαλης ομάδας.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, αφού Λεονιδώπουλος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Έτσι τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Όμως δεν κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να βρουν το τέρμα και έμεινε το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά, αφού από την αρχή πίεσαν για το γκολ, αλλά δεν ερχόταν. Εν τέλι ήρθε το πολυπόθητο τέρμα στο 69ο λεπτό με τον Γούση, μετά από εντυπωσιακό ψαλιδάκι.

Έτσι αυτό το 1-0 παρέμεινε μέχρι και το φινάλε του αγώνα. Έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη, όπου ήταν οι πρώτη, μετά τις δύο ισάριθμες ισοπαλίες που είχαν στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Μπούσης, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Παρράς (90′ Κάτσικας), Μπάμπης, Ρουκουνάκης (46’ Χριστόπουλος Ευθ.), Γκαρσία (64’ Αμούρ), Γερολέμου, Γιούσης (90′ Αρβανίτης), Ιατρούδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Κώστας Βελιτζέλος):Ιωαννίδης, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Μαϊσουράτζε, Λάμτσε, Ζαΐμι, Παπουλής, Λεωνιδόπουλος, Τσίπρας, Σοκολάροφ, Σάνι