You are currently viewing Super League 1: Βόλος – Απόλλων Σμύρνης 1-0
O Bόλος κέρδιζε εντός έδρας 1-0 τον Απόλλων Σμύρνης. Και επέστρεψε στις νίκες, μετά την εκτός έδρας ήττα επί του Αστέρα Τρίπολης.

O Bόλος κέρδιζε εντός έδρας 1-0 τον Απόλλων. Και επέστρεψε στις νίκες στη Super League 1, μετά την εκτός έδρας ήττα επί του Αστέρα Τρίπολης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε. Με τους δύο αντιπάλους να μην έχουν καθόλου φάσεις στο πρώτο 20ο λεπτό, αφού έδειξαν να έχουν διαθέσεις να προστατεύσουν τις άμυνες τους και να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα.

Ωστόσο ο Βόλος κατάφερε να βρει το γκολ στο 23ο λεπτό με μόνιμο σκόρερ τον Βαν Φεερτ, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα της Μαγνησίας.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Οι δύο αντίπαλοι δεν δημιούργησαν πολλές καταστάσεις για κάποιο άλλο τέρμα. Και παρέμεινε αυτό το 1-0 υπέρ του Βόλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι, για την ισοφάριση στο 2ο μέρος. Με τη πρώτη καλή φάση να την έχουν στο 59ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Μπρούνο Άλβες βγήκε έξω.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρά τη πίεση της Ελαφριάς Ταξιαρχίας. Κατάφεραν να κρατήσουν αυτό το 1-0 με άνεση μέχρι το τέλος. Έτσι έφτασαν σε αυτό το πολύτιμο τρίποντο. Με αποτέλεσμα να αποκτήσουν μεγάλη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια και το επερχόμενο παιχνίδι τη προσεχή Κυριακή. Για το πρωτάθλημα  της Super League 1 με τον φορμαρισμένο ΠΑΟΚ

Βόλος: Κότνικ, Ρομέρο, Γκουλέν, Αλχο (39′ Πουρίτα), Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο (71′ Ροσέρο), Ρεγκαντέν (46′ Ορόζ), Φερνάντες (90′ Σιέλης), Φαν Βέερτ

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόβσκι (46′ Τουτουαρίμα), Ρόγκνε, Μπρούνο Αλβες, Φάμπρι Κάστρο (62′ Φατιόν), Σλίβκα, Μαρτίνες (89′ Σαχλί), Παμλίδης (62′ Γαννιώτας), Παπαγεωργίου (76′ Σίγκνεβιτς), Ιωαννίδης