You are currently viewing Super League 1: Λαμία – ΟΦΗ 1-2
O ΟΦΗ απέδρασε με τη νίκη 1-2 από την Λαμία. Έτσι βύθιζε την ομάδα της Φθιώτιδας όπου πηγαίνει ολοταχώς στα μπαράζ υποβιβασμού.

Η Λαμία ήθελε πολύ αυτή τη νίκη. Με αποτέλεσμα να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της για απευθείας παραμονή στη μεγάλη κατηγορία της χώρας. Αλλά η ομάδα της Κρήτης, ήταν εκείνη που χαμογέλασε και έφτασε στη μεγάλη επικράτησε με σκορ 1-2.

Η ομάδα του ΟΦΗ ήταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Αφού μόλις στο 6ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Νέιρα, αλλά το σουτ που επιχείρησε την απέκρουσε ο Σαράνοφ. Έτσι ότι δεν κατάφερε ο Νέιρα, το κατάφερε ο Στάικος στο 29ο λεπτό και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Έτσι αυτό το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου. Με τους Κρητικούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το μικρό, αλλά συνάμα σημαντικό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερη διάθεση από ότι οι Κρητικοί, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσια στο 52ο λεπτό με τον Λούκας.

Η ομάδα της Φθιώτιδας συνέχιζε να πιέσει και για το δεύτερο τέρμα. Ωστόσο δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Νίκου Νιόπλια. Έτσι στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δεύτερο τέρμα, μετά από εκτέλεση πέναλτι του Φελίπε.

Έτσι η ομάδα του Φέστα στα εναπομείναντα λεπτά, προσπάθησε να βρει κάποιο τέρμα, ώστε να κλείσει αυτή την αναμέτρηση με ένα πολύ χρήσιμο θετικό αποτέλεσμα, αλλά εν τέλι δεν το βρήκε. Για αυτό το λόγο οι Κρητικοί με το τέλος του αγώνα, πανηγύρισαν αυτή τη νίκη και έριξαν στο χείλος του γκρεμού την ομάδα της Λαμίας, στη προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στο πρωτάθλημα της Super League 1.