You are currently viewing Στραβοπάτημα για την Ατλέτικο Μαδρίτης

LaLiga: Οι “ροχιμπλάνκος” δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι ηττήθηκαν 2-0 από την Κάντιθ χάνοντας έδαφος στη μάχη που δίνουν για την τετράδα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης απώλεσε για ακόμη μια φορά πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για να μπει στην τετράδα. Ηττήθηκε 2-0 της Κάντιθ στο εντός έδρας ματς της 28ης αγωνιστικής της LaLiga. Έτσι, έδωσε την ευκαιρία στην Μπιλμπάο να ελπίζει.

Την ίδια ώρα, η Κάντιθ έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία, αφού πλησίασε τη Θέλτα και τη Ράγιο Βαγεκάνο.

Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Χουάνμι, που σκόραρε δυο φορές. Μια στο 24′ και μια στο 64′. Οδήγησε έτσι την ομάδα του, μόλις στη δεύτερη νίκη της στη φετινή σεζόν και την πρώτη από την 1η Σεπτεμβρίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά. Άνοιξαν το σκορ μόλις στο 24ο λεπτο με τον Χουάνμι να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Όμως, η ομάδα του Σιμεόνε, προσπάθησε να απαντήσει. Το έκανε, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Ατλέτικο προβλημάτισε ξανά. Δεν κατάφερε ποτέ να δημιουργήσει πρόβλημα στην αντίπαλό της η οποία στο 64ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Χουάνμι τροφοδοτήθηκε από μια βαθιά μπαλιά και νίκησε τον Όμπλακ για να γράψει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν με το σκορ να παραμένει έως το τέλος.

Έτσι η Κάντιθ πήρε σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην κατηγορία, δημιουργώντας τεράστιο πρόβλημα στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

09/03
  • Μπαρτσελόνα – Μαγιόρκα 1-0 (73′ Γιαμάλ)
  • Βαλένθια – Χετάφε 1-0 (40′ Ντούρο)
  • Κάντιθ – Ατλέτικο 2-0 (24′, 64′ Χουάνμι)
  • Γρανάδα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-3 (21′ πέν., 45+3′ Ουζούνι / 33′ Σαντίκ, 80′ Λε Νορμάν, 85′ Σίλβα)
  • Ζιρόνα – Οσασούνα 2-0 (11′ Πορτού / 86΄Σάβιο)