You are currently viewing Στράτος Νικολαίδης: Κατετάγη 3ος στη Σφαιροβολία!
Στράτος Νικολαίδης θριάμβευσε στη σφαιροβολία, αφού τερμάτισε στη 3η θέση και χάρισε το 6ο μετάλλιο στην Ελλάδα.

Στράτος Νικολαίδης θριάμβευσε στη σφαιροβολία. Αφού τερμάτισε στη 3η θέση και χάρισε το 6ο μετάλλιο στην Ελλάδα.

Η Ελληνική αποστολή σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες εντυπωσίαζε. Καθώς όλοι οι αθλητές έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό για να φτάσουν πολύ ψηλά. Έτσι σήμερα είχαμε άλλη μία επιτυχία. Καθώς ο Στράτος Νικολαίδης κατέλαβε τη 3η θέση στη σφαιροβολία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι. Αφού η καλύτερη του βολή ήταν στα 15.93 Με αποτέλεσμα να του χαρίζει το χάλκινο μετάλλιο και το 6ο συνολικά μετάλλιο στην Ελλάδα μας.

Ωστόσο στο συγκεκριμένο τελικό συμμέτειχε και ο Λεώντιος Στεφανίδης. Όπου με καλύτερη βολή στα 15.75 κατετάγη 4ος στη κατάταξη του συγκεκριμένου αθλήματος.

Πλέον η Ελληνική αποστολή τα έχει πάει πολύ περίφημα σε αυτούς τους Παραολυμπιακούς αγώνες. Καθώς έχουν φτάσει τα 6 μετάλλια. Και έχουμε άλλες πέντε μέρες, ώστε να κυνηγήσουν πολλές ακόμα επιτυχίες σε αυτή τη πολύ μεγάλη διοργάνωση σε όλο το κόσμο.

Στην κολύμβηση, ο Γιάννης Κωστάκηςστα 50μ. πρόσθιο SB2 προκρίθηκε στον τελικό τερματίζοντας σε χρόνο 1:08.85, ενώ στον τελικό ήταν έκτος με 1:08.73.

Στην ποδηλασία δρόμου ο Νίκος Παπαγγελής έκανε άλλη μια καλή εμφάνιση καθώς τερμάτισε στην έβδομη θέση με χρόνο 37:55.05, πολύ κοντά στον Γάλλο Λοτέ που πήρε τελικά το χάλκινο. Στις γυναίκες η Κατερίνα Ελ Λατίφ τερμάτισε τελευταία σε χρόνο 58:13.66.