You are currently viewing Στους Ολυμπιακούς ο Κυνηγάκης

Ο Άλκης Κυνηγάκης εξασφάλισε μια θέση για τους Ολυμπιακούς αγώνες που Παρισιού. Κατετάγη 13ος στο αγώνισμα των 10 χλμ της ανοιχτής θάλασσς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου που γίνεται στην Ντόχα του Κατάρ.

Ο Έλληνας αθλητής κατέλαβσε την 13η θέση στον αγώνα 10 χιλιομέτρων μαραθώνιας κολύμβησης με χρόνο 1:48.34.60. Έτσι, εξασφάλισε την παρουσία του για το μεγάλο αθλητικό γεγονός του ερχόμενου καλοκαιριού. Τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2024, στο Παρίσι. Αυτήν θα είναι η δεύτερη φορά που ο Άλκης Κυνηγάκης θα αγωνιστεί σε Ολυμπιακούς αγώνες.

Ο Κυνηγάκης διατηρήθηκε κοντά στους πρωτοπόρους. Στο 9ο χλμ πέρασε για λίγο μπροστά. Όμως, στην συνέχεια δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει τον γρήγορο ρυθμό που έδωσαν οι υπόλοιποι αθλητές. Κυρίως ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόφσκι και ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.

Έτσι τερμάτισε 13ος σε 1 ώρα, 48 λεπτά και 34.6 δευτερόλεπτα. Παρόλα αυτά, είχε καταφέρει να αφήσει 20 δευτερόλεπτα πίσω του τους υπόλοιπους αθλητές. Κάπως έτσι, εξασφάλισε το βασικό του στόχο στον αγώνα, που ήταν η πρόκριση στο Παρίσι.

Από την πλευρά του, ο Αστέριος Δαλδόγιαννης δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της κούρσας και περιορίστηκε στην 43η θέση με χρόνο 1ωρ.53:51.7.

Το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο σπριντ, με τον Κριστόφ Ρασόφσκι να επικρατεί με διαφορά 2.4 δευτερολέπτων του Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ και να κατακτά το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του, πρώτο όμως στα 10χλμ.

Την τριάδα συμπλήρωσε ο Βρετανός Χέκτορ Πάρντοου, στην πρώτη μεγάλη επιτυχία της καριέρας του.