You are currently viewing Ευρωμπάσκετ: Στους “8΄΄ η Ελλάδα! +(vid)

Ευρωμπάσκετ: Η Εθνική μας ομάδα προκρίθηκε στις 8 κορυφαίες ομάδες του Ευρωμπάσκετ καθώς νίκησε με σκορ 94-88 την Τσεχία στο νοκ άουτ ματς της φάσης των “16” της διοργάνωσης.

Ευρωμπάσκετ: Η Τσεχία στρίμωξε στα σχοινιά την Ελλάδα για 30 λεπτά αλλά στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο τρομερός Γιάννης Αντετοκούνμπο και οδήγησε την Εθνική ομάδα σε νίκη με σκορ 94-88. Επόμενος αντίπαλος στα προημιτελικά για την Ελλάδα η Γερμανία την Τρίτη (13/09) το βράδυ (20:30).

Ο αγώνας

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μόλις 4 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα και αυτός ήταν ο λόγος που η Τσεχία προηγήθηκε με σκορ 45-41.

Στο δεύτερο μέρος όμως ο Greek Freak πήρε μπροστά, πέτυχε, 23 πόντους, έβγαλε τρομερές άμυνες και στο τέλος καθάρισε τη νίκη για την Ελλάδα.

Καθοριστική υπήρξε η συμβολή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο στην 3η περίοδο. Με το πάθος του και την ευστοχία του στα τρίποντα κράτησε ζωντανή την Εθνική.

Θετικός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Στο δε πρώτο μέρος, ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που κράτησε ζωντανή την Ελληνική ομάδα.

Η Τσεχία αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι με τον Γιάν Βέσελι να προκαλεί πολλά προβλήματα και τον Χρούμπαν να σημειώσει απίθανα καλάθια.

Τελικά τέλος καλό όλα καλά για την Ελλάδα. Πλέον, η ομάδα μας,  στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της φάσης των “8”. Εκεί θα κληθεί να αντιμετωπίσει την διοργανώτρια Γερμανία. Ο αγώνας θα γίνει την Τρίτη (13/09) το βράδυ.

Τα στατιστικά του Γιάννη Αντετοκούνμπο στα 34 λεπτά συμμετοχής. του στον αγώνα:

• 27 πόντους (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές),
  • 10 ριμπάουντ,
  • 5 ασίστ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

ΕΛΛΑΔΑ

(Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές).

ΤΣΕΧΙΑ

(Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)