You are currently viewing Στέφανος Τσιτσιπάς: Πέρασε στους 16 του Σινσινάτι!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε εύκολα με 2-0 σετ τον Αμερικανό Σεμπαστιάν Κόρντα και προκρίθηκε στους 16 του Σινσινάτι.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έβγαλε αντίδραση μετά την απώλεια του τροπαίου στο τουρνουά του Τορόντο. Καθώς έφτασε στο συγκεκριμένο αγώνα στη νίκη 2-0 στα σετ ( 7-6, 6-3 ). Με τον Αμερικάνο Σεμπαστάν Κόρντα.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ αμφίρροπο. Καθώς οι δύο τενίστες εκμεταλλεύτηκαν τις περισσότερες φορές τα σερβίς τους. Και δεν άφησαν να φύγει ο ένας από τον άλλον. Έτσι το συγκεκριμένο σετ πήγαινε από ισοπαλία σε ισοπαλία και διαμορφώθηκε το 5-5. Εκεί ο Έλληνας πρωταθλητής με Love Service έκανε το 6-5. Και είχε τη μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το σετ.

Ωστόσο ο αντίπαλος είχε την απάντηση και ισοφάρισε σε 6-6. Και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο Τάι Μπρεικ. Εκεί ο αγώνας ήταν θρίλερ, αφού οι δύο τενίστες πηγαίναν πόντο-πόντο. Όμως Στέφανος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη σε καίρια σημεία του Αμερικάνου τενίστα και έφτασε εν τέλι στη νίκη 7-5 και στο 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος ήταν σοβαρός από ότι στο 1ο και παρά το 3-3 που διαμορφώθηκε στην αρχή. Στη συνέχεια με πολύ καλό σερβίς και μπρέικ έφτασε στο 6-3 και μαζί με τη νίκη, πήρε και τη πρόκριση για του 16 του τουρνουά.

Στη φάση των 16 θα αντιμετωπίσει τον Λορέντζο Σονέγκο. Ωστόσο αυτά τα παιχνίδια είναι και μία καλή ευκαιρία για να προετοιμαστεί για την επόμενη μεγάλη διοργάνωση που είναι το Αμερικάνικο Όπεν.