You are currently viewing Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα και αντίο από το US OPEN!
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε τον αποκλεισμό από το Αμερικάνικο Οπεν, με 3-2 στα σετ ( 6-3, 4-6, 7-6, 0-6, 7-6 ) από τον Ισπανό Κάρλος Αλκάραθ.

Για τον Ισπανό τενίστα αυτή είναι η πρώτη του συμμετοχή σε ένα τόσο μεγάλο τουρνουά και μάλιστα κατάφερε να αποκλείσει το Στέφανο Τσιτσιπά όπου είναι μέσα στη πρώτη δεκάδα της κατάταξης.

Στο 1ο σετ ο Κάρλος Αλκάραθ μπήκε με μεγάλο ενθουσιασμό, αφού είχε καθαρό μυαλό και πιο καθαρές λύσεις. Έτσι κατάφερε να προηγείται με 4-0 στα σετ. Ωστόσο ο έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να μειώσει σε 4-2. Αλλά μέχρι εκεί ήταν η αντεπίθεση του, καθώς ο Ισπανός τενίστας κατάφερε χωρίς να αγχωθεί το σετ με 6-3.

Στο 2ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε πιο αποφασισμένος και με μεγάλο πείσμα για την ισοφάριση. Έτσι και τα κατάφερε, αφού μόνο μέχρι ντέρμπι ήταν μέχρι το 3-3. Μετά ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε με το πολύ καλό του σερβίς να φτάσεις στο 6-3 και να κάνει το 1-1.

Στο 3ο σετ ο Στέφανος είχε αυτοκτονικές τάσεις, αφού κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 5-2. Με αποτέλεσμα να μπορεί να τελειώσει αυτό το σετ. Ωστόσο ο Ισπανός τενίστας κατάφερε, με αντεπίθεση διαρκείας να ισοφαρίσει σε 5-5 και στη συνέχεια με τη ψυχολογία που είχε έφτασε μάλιστα στο 7-6. Έτσι κατάφερε και πήρε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Στο 4ο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν σοβαρός και με ένα πολύ καλό τένις δεν άφησε κανένα δικαίωμα να μπει στη διεκδίκηση του σετ ο συγκεκριμένος αθλητής. Για αυτό το λόγο έφτασε στο 6-0. Με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 2-2 τα σετ.

Στο 5ο και πιο καθοριστικό σετ. Οι δύο μονομάχοι τα έδωσαν όλα, πήγαιναν μαζί στα σετ. Έτσι εν τέλι ο τελικός νικητής θα κρινόταν στο tie break. Εκεί ο Ισπανός αθλητής ήταν πολύ ψύχραιμος, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 7-6 και να πανηγυρίζει αυτή τη τεράστια νίκη και τη πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.