You are currently viewing Σπουδαίο διπλό η Λαμία, μέσα στη Τρίπολη!
Η Λαμία πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη 0-1 με τον Αστέρα Τρίπολης. Έτσι ανέβηκε η ψυχολογία της, ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Η Λαμία κατάφερε με τη καλή αμυντική λειτουργία της. Να εγκλωβήσει τους παίκτες του Ράσταβατς και με ένα αυτογκόλ του Γκαρσία. Να αποδράσει με τη νίκη 0-1 από το θεόδωρος Κολωκοτρώνης.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του. Αφού και οι δύο ομάδες είχαν πολλές απουσίες, αφού έλειπαν πρωτοκλασάτοι παίκτες.

Μάλιστα στο 27ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ. Με αυτογκόλ του Γκαρσία.

Στη συνέχεια οι Αρκάδες, προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν το ματς, πριν την ανάπαυλα του 1ου μέρους, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ αγριεμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Αφού ήθελαν να βρουν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα να μπουν πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Είχαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, πρώτα στο 51ο λεπτό με τον Καστάνιος και στο 56ο λεπτό με τον Μπενίτο.

Στη συνέχεια και όσο περνούσαν τα λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πολλούς κενούς χώρους, με αποτέλεσμα να χάσουν μεγάλη ευκαιρία στο 66ο λεπτό με τον Τιρόνε, αλλά ο Τσιφτσής τον είπε όχι και έκανε μεγάλη απόκρουση.

Έτσι παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, αυτό το αποτέλεσμα. Με τη Λαμία, να φτάνει στη μεγάλη αυτή νίκη, με αποτέλεσμα να αποκτήσει μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη προσπάθεια να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις για το πρωτάθλημα