You are currently viewing Σούπερ Λίγκα: Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 (vid)

Σούπερ Λίγκα: Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την «πειραματική» αλλά και αποδοτική αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού (0-0) που άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και επέστρεψε με τον βαθμό από το Φάληρο.

Οι δύο τεχνικοί επιφύλασσαν εκπλήξεις, ιδίως από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς που χρειάστηκε να επιλέξει «πειραματική» αμυντική τετράδα, ενώ ντεμπούτο πραγματοποίησε και ο Ιταλός τερματοφύλακας, Μπρινιόλι. Το ντέρμπι ήταν επεισοδιακό με το… καλημέρα, καθώς υπήρξε δεκάλεπτη καθυστέρηση καθώς δεν υπήρχε ορατότητα λόγων των δεκάδων καπνογόνων που έριξαν οι οπαδοί των γηπεδούχων! Το 4-3-3 των φιλοξενούμενων λειτούργησε, καθώς ο Ολυμπιακός περιορίστηκε σε ανούσια υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, με μετρημένες επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία, ενώ ο Παναθηναϊκός έψαχνε χωρίς επιτυχία να βρει λύσεις με αντεπιθέσεις.

Η επανάληψη ξεκίνησε όπως το πρώτο ημίχρονο, καθώς υπήρξε νέα διακοπή λόγω των καπνογόνων από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Το ντέρμπι κυλούσε με πάθος και ένταση αλλά χωρίς ευκαιρίες. Οι δύο τεχνικοί ξεκίνησαν τις διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, αλλά ο ρυθμός του ματς δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή αλλά δεν έβρισκε χώρους για να απειλήσει την εστία του Μπρινιόλι, ενώ οι φιλοξενούμενοι εστίαζαν περισσότερο στην άμυνα. Τα 14 (είχαν δοθεί 12) λεπτά των καθυστερήσεων δεν προσέφεραν κάτι διαφορετικό και ο Παναθηναϊκός τσίμπησε έναν βαθμό ουσίας και ψυχολογίας από τον «αιώνιο» αντίπαλο.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Μπουχαλάκης (90’+9 Λόπες), Μ. Καμαρά (90′ Κούντε), Α. Καμαρά, Μασούρας (82′ Βαλμπουενά), Τικίνιο, Ελ Αραμπί
Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (79′ Μακέντα), Βιτάλ (90’+8 Αϊτόρ), Παλάσιος (79′ Λούντκβιστ), Καρλίτος (90’+3 Μαουρίτσιο)