You are currently viewing Σούπερ Λίγκα: Δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ (2-1)
Ένα ημίχρονο στάθηκε αρκετό στον Ολυμπιακό, που άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ (2-1) και «πάτησε» ξανά στην κορυφή!

Σούπερ Λίγκα: Ενα ημίχρονο στάθηκε αρκετό στον Ολυμπιακό, που σκόραρε δις στο πρώτο 45λεπτο και παρότι στην επανάληψη πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές, άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ (2-1) και «πάτησε» ξανά στην κορυφή!

Ο Πέδρο Μαρτίνς επιφύλασσε μια έκπληξη στο αρχικό σχήμα, καθώς έδωσε φανέλα βασικού στον άλλοτε «ασπρόμαυρο» Γκάρι Ροντρίγκεζ. Ενώ νωρίτερα είχε αποκλείσει από την αποστολή τους Ρόνι Λόπες, Μπα και Καρμπόβνικ. Ο Εσίτι αντικατέστησε τον Κούρτιτς στους φιλοξενούμενους. Με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να επιλέγει μια προβλεπόμενη ενδεκάδα στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Σούπερ Λίγκα.

Το ντέρμπι ήταν έντονο και νευρικό από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή αλλά χωρίς την μεγάλη φάση. Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αγκιμπού Καμαρά (22’) και το ματς άλλαξε. Ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα και άγγιξε και δεύτερο γκολ με τον Ελ Αραμπί. Αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Πασχαλάκη (28’). Τρία λεπτά αργότερα, με νέα αντεπίθεση, ο Μασούρας έκανε από κοντά το 2-0, με ασίστ του Αγκιμπού Καμαρά! Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Σβαμπ δεν κατάφερε από κοντά να βρει στόχο.

Ο Ελ Καντουρί πέρασε στο ματς αντί του Εσίτι, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Με δοκάρι του Καμαρά με τον φιλοξενούμενους να απαντούν στα δοκάρια με τον Μιχαηλίδη (58’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον την κατοχή. Και κατάφεραν να μειώσουν με τον Μουργκ (81΄) που είχε αντικαταστήσει τον Μίτριτσα (αποχώρησε λόγω τραυματισμού). Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στα τελευταία λεπτά και πίεσε ασφυκτικά. Αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση και οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την πολύτιμη νίκη.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης), Αγκιμπού Καμαρά (83΄Κουντέ), Μασούρας (83′ Βρουσάι), Γκάρι Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί (59′ Τικίνιο)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ (59′ Μιτρίτσα, 78′ Μουργκ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (59′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (59′ Σφιντέρσκι)