You are currently viewing Η Σουόνσι απέκτησε τον Ολιβιέ Έντσαμ!
Ο Έντσαμ. Ο μεγάλος στόχος της ΑΕΚ τη καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο αποκτήθηκε από την ομάδα της Σούονσι.

Ο Έντσαμ. Ο μεγάλος στόχος της ΑΕΚ τη καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο αποκτήθηκε από την ομάδα της Σουόνσι.

Η Σουόνσι θα είναι η επόμενη ομάδα του Έντσαμ. Ο οποίος δεν υπολογιζόταν από το καινούργιο τεχνικό της Σέλτικ. Μάλιστα η ΑΕΚ ήταν από τις ομάδες, οι οποίες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο παίκτη, βρέθηκε μία ανάσα από την απόκτηση του. Αλλά τελικά ναυάγησε η μεταγραφή.

Ο 29χρονος παίκτης. Είναι είδη στην Ουαλία για να περάσει από ιατρικές εξετάσεις και να γίνει επίσημα παίκτης της Σουόνσι.

Βιογραφικό

Ο Ολιβιέ Έντσαμ γεννήθηκε στις 9 Φεβρουάριου του 1996.

Ο Εντσάμ υπέγραψε στη Μάντσεστερ Σίτι το 2012. Με μεταγραφή από τη γαλλική Λε Αβρ ΑΚ με κόστος 1 εκατομμύριο ευρώ. Αφού αρνήθηκε να υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο με το σύλλογο. Τον Ιούλιο του 2015, Υπέγραψε πενταετές συμβόλαιο με τη Μάντσεστερ Σίτι. Προτού ενταχθεί με διετή .δανεισμό στην ιταλική Τζένοα.

Στις 28 Αυγούστου 2015, η Τζένοα της Σέριε Α υπέγραψε τον Εντσάμ με διετή δανεισμό, με δυνατότητα αγοράς. Έκανε το ντεμπούτο του για την ομάδα στις 23 Αυγούστου 2015, στην ήττα με 1-0 εναντίον της Παλέρμο. Ο δεύτερος αγώνας του ήταν στη νίκη με 2-0 εναντίον της Ελλάς Βερόνα.

Το πρώτο γκολ του Εντσάμ για την Τζένοα ήρθε στο εναρκτήριο παιχνίδι της δεύτερης σεζόν του, κατά τη διάρκεια μιας νίκης με 3-1 επί της Κάλιαρι στις 21 Αυγούστου 2016.  Σημείωσε το δεύτερο γκολ του στις 26 Φεβρουαρίου 2017, στις καθυστερήσεις, στην ισοπαλία με 1-1 εναντίον της Μπολόνια.

Στις 12 Ιουλίου 2017, ο Εντσάμ υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο με τη Σέλτικ Γλασκώβης. Σημείωσε το πρώτο του γκολ για τη Σέλτικ στη νίκη με 1-0 εναντίον της Πάρτικ Θισλ ΦΚ στις 11 Αυγούστου 2017.Στις 9 Νοεμβρίου 2018, σε ηλικία 22 ετών, υπέγραψε ένα νέο τετραετές συμβόλαιο με τη Σέλτικ, με ισχύ μέχρι το έτος 2022.

Ο Εντσάμ σημείωσε το νικητήριο γκολ εναντίον της Λάτσιο στο Europa League στις 7 Νοεμβρίου 2019, που έδωσε στη Σέλτικ τη νίκη με 2-1.