You are currently viewing Σουηδία – Σλοβακία : Στην κορυφή του 5ου ομίλου, με χτύπημα πέναλτι
Σουηδία – Σλοβακία : Στην κορυφή του 5ου ομίλου, με χτύπημα πέναλτι
  • Post category:EURO
  • Post author:

Σουηδία – Σλοβακία 1-0 : Στην κορυφή του 5ου ομίλου, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Εμίλ Φόρσμπεγκ στο 77’ !

Μετά το βαθμό που απέσπασε στην πρεμιέρα χάρη στη λευκή ισοπαλία απέναντι στην Ισπανία, η Σουηδία πήρε και το πρώτο της τρίποντο το απόγευμα της Παρασκευής (18/6) στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Euro 2021.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Σουηδία ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 3ο λεπτό απείλησε με τον Σεμπάστιαν Λάρσον, ενώ στο 14ο λεπτό ο Μίκαελ Λούστιγκ μέτρησε επίσης μία τελική.

Οι Σουηδοί είχαν την κατοχή και κυκλοφορούσαν την μπάλα γύρω απ’ την περιοχή των Σλοβάκων.

Ωστόσο, σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά, με την Σλοβακία να κλείνει τους διαδρόμους και να αποτρέπει την ομάδα του Άντερσον να πατήσει στην περιοχή.

Στο πρώτο μέρος, η Σλοβακία ήταν εκείνη που κρατούσε και κυκλοφορούσε την μπάλα παίρνοντας απ’ τη Σουηδία την κατοχή.

Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέροςη Σουηδία είχε ξανά την κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει.

Μάλιστα, την καλύτερη στιγμή κατέγραψε στο στο 50ο λεπτό η Σλοβακία με ένα σουτ του Ντούντα εκτός περιοχής, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι Σουηδοί δεν έβρισκαν λύσεις, ενώ οι Σλοβάκοι ήθελαν να γίνουν επικίνδυνοι στην κόντρα. Η ομάδα του Άντερσον πάτησε το γκάζι περίπου στο 60ο λεπτό.

Στο 59′ ο Αουγκούστινσον πήρε την κεφαλιά μέσα απ’ την περιοχή με τον Ντουμπράβκα να εκτινάσσεται και να αποκρούει.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ντάνιελσον ξανά δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι.

Η ομάδα του Άντερσον πλέον απειλούσε, κυρίως όμως από αέρος με κεφαλιές.

Απ’ την άλλη, οι Σλοβάκοι έψαχναν να χαμηλώσουν κάπως τον ρυθμό, καθώς η εικόνα του παιχνιδιού βόλευε κυρίως τους Σουηδούς.

Η Σουηδία βρήκε τη λύση τελικά απ’ την άσπρη βούλα.

Ο Κουάισον τσίμπησε την μπάλα μέσα απ’ την περιοχή, έπειτα από πάσα του Ίσακ, και ανατράπηκε απ’ τον Ντουμπράβκα, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι.

Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ εκτέλεσε, ο Ντουμπράβκα έπεσε σωστά, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 στο 77′.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού η Σλοβακία πίεσε προσπαθώντας να ισοφαρίσει.

Επιχείρησε κάποια γεμίσματα προκαλώντας ανησυχία στην περιοχή του Όλσεν, όμως εν τέλει η Σουηδία πανηγύρισε μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια της διοργάνωσης.