You are currently viewing Η σοκαριστική φωτογραφία του Ρόντε με το χτύπημα στο κεφάλι στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ
Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, κατάφερε να κερδίσει τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, απέναντι στην Ρέιντζερς, στα πέναλτι. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα δύσκολος, για τον Σεμπάστιαν Ρόντε, ο οποίος κατάφερε να παίξει για 90 λεπτά. Κάτι που είναι αξιοσημείωτο, αν σκεφτεί κανείς τον άσχημο τραυματισμό που υπέστη, μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ενώ μετά δημοσίευσε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, μια φωτογραφία, με τα ράμματα στο κεφάλι του.

Η γερμανική Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ήταν αυτή, που κατάφερε να κερδίσει τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ. Και πήρε το τρόπαιο μαζί της, στα πέναλτι. Αφού η κανονική διάρκεια, καθώς και η παράταση, έληξαν ισόπαλες με σκορ 1-1, απέναντι στην σκωτσέζικη Ρέιντζερς.

Οι Γερμανοί, με αυτήν τους τη νίκη, έγιναν η πρώτη ομάδα της χώρας τους, που κατακτούν το συγκεκριμένο τρόπαιο, μετά από 25 χρόνια. Είχαν μια εξαιρετική πορεία στην διοργάνωση, αποκλείοντας την Γουέστ Χαμ, καθώς και την Μπαρτσελόνα. Έτσι ώστε να φτάσουν μέχρι και τον τελικό.

Ενώ ακόμα πιο εντυπωσιακό, είναι το γεγονός ότι σκόραραν σε κάθε παιχνίδι του τουρνουά και ήταν αήττητοι. Έτσι έγιναν μόλις η δεύτερη ομάδα, που πετυχαίνει γκολ σε κάθε αγώνα, μετά την αλλαγή της ονομασίας του. Ενώ έγιναν ο τρίτος σύλλογος, που παραμένει αήττητος, κατά την διάρκεια της διοργάνωσης.

Ο Γερμανός μέσος της Άιντραχτ, Σεμπάστιαν Ρόντε, υπέστη έναν άσχημο τραυματισμό, μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ο 31χρονος χτύπησε το κεφάλι του μετά από το μαρκάρισμα του Λούντστραμ και χρειάστηκε να κάνει ράμματα. Παρόλα αυτά όμως, αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο 90λεπτο του παιχνιδιού.

Στην συνέχεια ο Ρόντε δημοσίευσε μια φωτογραφία, στην οποία φαίνεται το πραγματικό μέγεθος του τραυματισμού. Αν και ο ίδιος έδειξε ότι δεν τον πειράζει ιδιαίτερα, αφού κατάφεραν να κερδίσουν τον τελικό. Αφού έγραψε, πως το θέμα είναι να πάρει το τρόπαιο, όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία.