You are currently viewing Σκληρή απάντηση της ΑΕΚ: «Το έγκλημα δεν θα περάσει έτσι»
Η ΑΕΚ έδωσε νέα σκληρή απάντηση με αφορμή τα όσα έγιναν στη Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ, κάνοντας λόγο για έγκλημα που δεν θα περάσει έτσι.

Την Κυριακή το απόγευμα έγινε ένα τρομερό ματς με την ΑΕΚ να προηγείται 3-0. Αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 3-3 κάνοντας μια επική ανατροπή.

Μια ανατροπή που είχε και αρκετή ένταση και φωνές. Αρχικά υπήρξε φάουλ στον Βράνιες, στην φάση που ο ΟΦΗ μειώνει σε 1-3.

Παράλληλα θεωρείται τραβηγμένη η κόκκινη που δέχθηκε ο Λιβάι Γκαρσία. Μια αποβολή που έγινε στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

Βέβαια και η Ενωση παίζοντας με δέκα παίκτες έβαλε και τρίτο γκολ με τον Ανσαριφάρντ. Για να δεχθεί μετά, μέσα σε περίπου 17 λεπτά τρία γκολ.

Όλα αυτά δεν έμειναν ασχολίαστα. Γιατί βράζουν στην ΑΕΚ και δεν πρόκειται να το αφήσουν έτσι.

Η επίσημη θέση του συλλόγου αναφέρει συγκεκριμένα:

«Να μην έχει κανείς την παραμικρή αμφιβολία ότι η ΠΑΕ ΑΕΚ γνωρίζει με κάθε λεπτομέρεια το τι και γιατί συνέβη στον χθεσινό αγώνα με τον ΟΦΗ.

Όσοι πίστεψαν ότι βρήκαν τον μοναδικό τρόπο για να σταματήσουν την ομάδα μας, τους λέμε απλά ότι το έγκλημα, που δεδομένα συντελέστηκε, δεν πρόκειται να περάσει έτσι».

Θα μπορούσε να πει κανείς πως τα όργανα άρχισαν νωρίς. Βρισκόμαστε μόλις στη 2η αγωνιστική. Παρόλα αυτα, ήδη έχουν  ξεκινήσει τα παρατράγουδα.

Το θέμα είναι πως παραμένει η δυσπιστία αναφορικά με την διαιτησία. Ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ σχολιάζοντας τις επίμαχες φάσεις της αγωιστικής, αναφέρθηκε και στο παιχνίδι ΟΦΗ – ΑΕΚ.

Συγκεκριμένα, ο Άγγλος αρχιδιαιτητής, υποστήριξε πως σωστά δε δόθηκε πέναλτι για χέρι του Κοροβέση στο πρώτο μέρος. Διαφώνησε, ωστόσο, με το τέρμα του Λιβάγια, που ακυρώθηκε στο 61’ για επιθετικό φάουλ στον Λυμπεράκη, και τόνισε ότι το γκολ έπρεπε να μετρήσει.