You are currently viewing Σιμεόνε: «Φταίει και ο προπονητής, παίρνω την ευθύνη»

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε βγήκε μπροστά παιρνοντας πάνω του την ευθύνη για το εκτός εδρας κάζο της Ατλέτικο από την Βαλένθια στις καθυστερήσεις.

Η Ατλέτικο μετά την προβληματική της εικόνα στο Champions League προβλημάτισε και στη La Liga. Παρότι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 91′ με 3-1 της Βαλένθια στο «Μεστάγια», δέχτηκε δύο γκολ. Ένα στο 92′ και ένα στο 96′. Έτσι, αντί να προσθέσει τρεις βαθμούς στην βαθμολογία της πέταξε δύο βαθμούς στον κάλαθο των αχρήστων.

Ο Αργεντινός κόουτς των πρωταθλητών Ισπανίας ανέλαβε την ευθύνη για το αρνητικό αυτό αποτέλεσμα: «Οι παίκτες μου έπαιξαν καταπληκτικά για 80-85 λεπτά, αλλά στη συνέχεια αφήσαμε τον έλεγχο του μας και το πληρώσαμε. Αναλαμβάνω την ευθύνη, γιατί όταν έχεις μια τέτοια διακύμανση στο σκορ φταίει και ο προπονητής», τόνισε σχετικά ο «Τσόλο».

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν αρχικά καλύτερη και προηγήθηκε με 3-1 με τα γκολ των Σουάρες (35′), Γκριεζμάν (58′) και Βρσάλικο (62′). Ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 51ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σάβιτς. Μείωσαν, όμως, σε 3-2 στο δεύτερο λεπτό στις καθυστερήσεις με τον Ούγκο Ντούρο. Στηυν συνέχεια  έγινε το πρόσωπο της βραδιάς διαμορφώνοντας το τελικό 3-3 στο 97′ (!).

Οι Μαδριλένοι πλέον βρίσκονται στην 4η θέση της βαθμογίας του ισπανικού πρωταθλήματος με 23 βαθμούς.  Βρίσκεται 5 βαθμούς πισω από την πρωτοπόρο Σοσιεδάδ. Παράλληλα είναι στο -4 απο Ρεάλ και Σεβίλλη.