You are currently viewing Η Σεβίλλη σκόνταψε με 1-1 στο Βαγιέκας!
Η Σεβίλλη αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας 1-1 με την Ράγιο Βαγιεκάνο. Και έχασε μεγάλο έδαφος για τη κορυφή στη κατάταξη.

Η Σεβίλλη ήθελε πολύ στο συγκεκριμένο αγώνα τη νίκη με την Ράγιο. Ώστε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της για τη κατάληψη της κορυφής από την Ρεάλ Μαδρίτης. Ωστόσο κόλλησε στο τελικό 1-1. Και πλέον το όνειρο απομακρύνεται.

Στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες δεν είχαν πολύ καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, αφού μάλιστα φάνηκε και η κούραση των Σεβιγιάνων από τον πρώτο αγώνα μεσοβδόμαδα επί της Γουέστ Χαμ για το Europa League. Έτσι μέχρι το τέλος του μέρους έμεινε αυτό το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ μεγάλη ορμή στον αγώνα. Αφού στο 46ο λεπτό βρήκαν το γκολ και το προβάδισμα με τον Μπέμπε. Ωστόσο η ομάδα του Λομπαντέγκι αύξησε πολύ την πίεση της, με αποτέλεσμα στο 63ο λεπτό να βρει την απάντηση και το 1-1 με δράστη τον Ντιλέινι.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τα πάνω τους, για τα καλά, με αποτέλεσμα να θέλουν να βρουν και δεύτερο τέρμα, όπου θα τους χάρισε το τρίποντο της νίκης.

Στο 90ο λεπτό μπορούσε η ομάδα της Σεβίλλης να βρει και δεύτερο τέρμα, αλλά το σουτ του Μαρσιάλ βρήκε στο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ράγιο Βαγιεκάνο. Έτσι ο αγώνας έληξε με σκορ 1-1. Και οι φιλοξενούμενοι έχασαν τις ελπίδες τους για τη κατάληψη της πρωτιάς από τη Ρεάλ Μαδρίτης στη κατηγορία.