You are currently viewing Σεβίλλη: Κέρδιζε και παρέμεινε ζωντανή για τον τίτλο!
Η Σεβίλλη με όπλο την έδρα της, κέρδιζε 1-0 την Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι. Και σκαρφάλωσε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Σεβίλλη κατάφερε, βρήκε το γρήγορο τέρμα, στην αναμέτρηση. Και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, για την ισοφάριση κατάφερε άντεξε και πήρε τη μεγάλη νίκη με 1-0 . Έτσι κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για τη 1η θέση στο πρωτάθλημα, όπου αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε αυτή η  Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Σεβιγιάνοι μπήκαν πολύ αγριεμένοι στην αναμέτρηση, αφού ήθελαν να βρουν ένα γρήγορο γκολ, ώστε να τους φύγει το άγχος. Έτσι κατάφεραν και το βρήκαν στο 15ο λεπτό με σκόρερ τον ΟΚάμπος. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν είχε πολλές ευκαιρίες το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φτιάξουν κάποιες καταστάσεις για την ισοφάριση, αλλά μάταια.

Έτσι το πρώτο μέρος, έληξε με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, το Κίτρινο Υποβρήχιο είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Αφού ήταν υποχρεωμένη να βρει το τέρμα. Ώστε να φέρει στα ίσια το ματς.

Η μοναδική καλή ευκαιρία που δημιούργησαν.  Ήταν στο 60ο λεπτό με τον Μορένο, αλλά την απέκρουσε ο πολύ καλός τερματοφύλακας της Σεβίλλης Μπόνο.

Έτσι αυτό το αποτέλεσμα παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν αυτούς τους πολύ χρήσιμους βαθμούς, με αποτέλεσμα να πλησιάζει τη πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης στους 5 πόντους στο πρωτάθλημα.