You are currently viewing Η Σεβίλλη κατέκτησε ξανά το Europa League, στα πέναλτι την Ρόμα!

Για 7η φορά το Europa League η Σεβίλλη, 4-1 στα πέναλτι την Ρόμα! 1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση, σε έναν ατέλειωτο τελικό. Μοιραίος ο Μαντσίνι, πρώτος χαμένος τελικός για Μουρίνιο.

Αλλάξτε το όνομα σε αυτό το ευρωπαϊκό κύπελλο! Διότι η διοργάνωση δεν μπορεί να ονομάζεται UEFA Europa League. Αλλά πρέπει να την αποκαλούν Sevilla Europa League. Είναι η δική της διοργάνωση, διότι έχει 7 κατακτήσεις σε 7 τελικούς. Κατάφερε να βάλει τέλος και το αήττητο σερί που είχε ο Ζοσέ Μουρίνιο σε τελικούς. Καθώς ο Special One μετρούσε 5/5 σε ευρωπαϊκούς τελικούς.

Η Σεβίλλη επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με 4-1, μετά από το ισόπαλο 1-1 στα 90 λεπτά που δεν άλλαξε στην παράταση. Ωστόσο οι Ισπανοί είχαν και την τύχη με το μέρος τους. Διότι ισοφάρισαν με αυτογκόλ, ενώ οι «τζιαλορόσι» είχαν οριζόντιο δοκάρι στο φινάλε του έξτρα ημιώρου με τον Σμόλινγκ. Στη ρωσική ρουλέτα, όμως, είχαν απόλυτη ευστοχία στις 4 εκτελέσεις τους. Μιας και ο Μοντίλ που εκτέλεσε το τελευταίο και το έχασε αρχικά, είχε δεύτερη ευκαιρία καθώς ο Ρουί Πατρίσιο είχε κουνηθεί.

Νευρικό ξεκίνημα

Ο τελικός στη Βουδαπέστη ήταν ματς με ένταση από την αρχή. Καθώς φαίνονταν στα πρόσωπα των παικτών και των δύο ομάδων η δίψα για την κατάκτηση του τίτλου. Πιο συγκεκριμένα, η μεν Σεβίλλη για να μην μείνει εκτός Ευρώπης μετά από μια δεκαετία. Η δε Ρόμα για ήξερε πώς με κατάκτηση του τίτλου, θα έβγαζε εισιτήριο για το UEFA Champions League της επόμενης σεζόν. Η πρώτη μεγάλη φάση ανήκε στους «τζιαλορόσι». Καθώς η ομάδα του Μουρίνιο έφτασε κοντά στο γκολ στο 12′.

Πρώτη ευκαιρία για τους «τζιαλορόσι»

Στο γύρισμα του Τσελίκ, ο Σπινατσόλα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του πήγε πάνω στον Μπόνο! Η πρώτη κίτρινη κάρτα του Άγγλου διαιτητή Τέιλορ, στο 22′, είχε αποδέκτη τον Μάτιτς για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Οκάμπο. Στο 25′ ο Τόρες έκανε το σουτ, αλλά δεν ανησύχησε καθόλου τον Ρουί Πατρίσιο. Λίγο μετά το ημίωρο ο Έιμπραχαμ βρέθηκε στο έδαφος, στην περιοχή της Σεβίλλης, μετά από διεκδίκηση με τον Γκούντελι. Ο έλεγχος της φάσης στο VAR έδειξε πώς δεν υπήρξε παράβαση.

Με την «υπογραφή» του Ντιμπάλα

Όμως, στο 35′ ήρθε το πρώτο γκολ στον τελικό του Europa League. Κάθετη πάσα του Μαντσίνι, μετά το κλέψιμο του Κριστάντε, για τον Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 της Ρόμα. Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, με μεγαλύτερη εκείνη των Ανδαλουσιάνων. Καταρχάς, η κεφαλιά του Φερνάντο στο 44′ δεν βρήκε το στόχο. Στο 45′ ο Πελεγκρίνι άργησε και δεν έκανε καλό σουτ. Ακόμα στο 45’+6 ο Ράκιτιτς σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρουί Πατρίσιο!

Η «απάντηση» της Σεβίλλης

Ο Μεντιλίμπαρ έκανε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Καθώς έριξε στο ματς Σούσο και Λαμέλα. Αμφότεροι κομβικοί στη ρεβάνς με τη Γιουβέντους, που έδωσε την πρόκριση. Η πίεση των Ισπανών απέδωσε. Μιας και στο 55′ έφεραν το ματς στα ίσα. Μια φάση που είχαν και την τύχη με το μέρος τους. Διότι στη σέντρα του Νάβας από τα δεξιά, ο Μαντσίνι βγήκε προ του Εν Νεσίρι για να απομακρύνει. Αλλά τελικά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 1-1. Μετά την ισοφάριση η Ρόμα θέλησε να απειλήσει κι εκείνη την αντίπαλη εστία. Στο 61′ ο Ντιμπάλα σέντραρε, αλλά η κεφαλιά του Σμόλινγκ δεν απείλησε ουσιαστικά τον Μπόνο!

Το VAR έκανε δουλειά!

Τεράστια ευκαιρία είχαν οι «τζιαλορόσι» στο 68′. Με τον Έιμπραχαμ να μην νικά από κοντά τον Μπόνο, ενώ στη συνέχεια ο Ιμπάνιες αστόχησε από κοντά! Δευτερόλεπτα αργότερα αποχώρησε από το ματς ο Ντιμπάλα που άντεξε για ενάμιση ημίχρονο, ενώ δεν ήταν για τόσο. Επίσης, πέτυχε και το γκολ της Ρόμα. Με τον Βαϊνάλντουμ να παίρνει τη θέση του. Στη συνέχεια, ο Μουρίνιο άλλαξε και τον Έιμπραχαμ με τον Μπελότι. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Οκάμπος βρέθηκε στο έδαφος σε διεκδίκηση με τον Ιμπάνιες. Αρχικά ο Τέιλορ καταλόγισε πέναλτι. Αλλά το VAR τον κάλεσε. Η εξέταση της φάσης έδειξε πώς ο αμυντικός της Ρόμα έκοψε την μπάλα και ο Άγγλος ρέφερι άλλαξε την αρχική του υπόδειξη.

Φινάλε με ευκαιρίες

Η Ρόμα άγγιξε το 2-1 στο 83′. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε το φάουλ για τον Μπελότι. Ο Ιταλός φορ σε μια από τις πρώτες επαφές του με την μπάλα «εκτέλεσε» στην κίνηση. Όμως, ο Μπόνο με τα ακροδάχτυλα έκανε μεγάλη επέμβαση, διατηρώντας το ισόπαλο σκορ στο τελικό του Europa League, ως εκείνο το σημείο! Με την Σεβίλλη να «απαντά» στις καθυστερήσεις (90’+2) με την κεφαλιά του Εν Νεσίρι, πάνω από την εστία του Ρουί Πατρίσιο. Επιπλέον, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας, ο Σούσο απείλησε, ο Πατρίσιο απομάκρυνε και ο Φερνάντο δεν σημάδεψε καλά σε δεύτερο χρόνο.

Θέμα κούρασης

Η κόπωση των παικτών ήταν ολοφάνερη στο έξτρα ημίωρο. Με αποτέλεσμα ο ρυθμός στην παράταση να πέσει αρκετά. Ήταν φανερό πώς οι δύο ομάδες ενδιαφέρονταν περισσότερο για να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους, στα 30 λεπτά, παρά να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Έτσι, το αποτέλεσμα ήταν να μην υπάρχουν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης που πέρασε χωρίς να συμβεί, ούτε να αλλάξει κάτι. Αν και στις καθυστερήσεις (120’+2) ο Οκάμπος έκανε την κίνηση από δεξιά, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει καλό τελείωμα, με τον Σμόλινγκ να κάνει εξαιρετική δουλειά. Ο Άγγλος αμυντικός είχε την τελευταία φάση της παράτασης, καθώς στο 120’+11 έπιασε κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!