You are currently viewing Σερβία – Καναδάς 95-86: Στον τελικό του MundoBasket οι Σέρβοι

Η Σερβία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του MundoBasket 2023, με μια εμφατική νίκη, απέναντι στον Καναδά, με σκορ 95-86. Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ και τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, να είναι οι πρωταγωνιστές, για τους νικητές. Ενώ ο Αρ Τζέι Μπάρετ, ξεχώρισε για τους Καναδούς.

Τεράστια νίκη πήρε η Σερβία κόντρα στον Καναδά, με σκορ 95-86. Για να καταφέρουν να πάρουν την θέση τους, στον τελικό του MundoBasket 2023, στις Φιλιππίνες. Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, για να αποκλείσουν τους αντιπάλους τους.

Για τους Σέρβους, πρωταγωνιστές ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Ο γκαρντ των Ατλάντα Χοκς ήταν ο πρώτος σκόρερ, με 23 πόντους. Ενώ ο σέντερ του Ολυμπιακού έκανε νταμπλ-νταμπλ, με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του Καναδά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρ Τζέι Μπάρετ, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους. Ενώ ο Ντίλον Μπρουκς πρόσθεσε 16 πόντους. Και ο πρωταγωνιστής του αγώνα με την Σλοβενία, Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τώρα, οι Σέρβοι περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού ΗΠΑ-Γερμανία. Ενώ οι Καναδοί αντίστοιχα, περιμένουν τον ηττημένο, για τον μικρό τελικό, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στις 10 Σεπτεμβρίου.

Ο αγώνας

Στην αρχή, οι Σέρβοι ξεκινησαν με το εντυπωσιακό 8-1. Τότε απάντησαν οι Καναδοί, με τους Πάουελ και Μπρουκς για να το γυρίσουν και να προηγηθούν με το +3 (10-13), στο 5’.

Η Σερβία αντεδρασε άμεσα, με την εξαιρετική της άμυνα, η οποία εξουδετέρωσε τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ. Ενώ με τον Μπογκντάνοβιτς να ηγείται προχώρησαν για σερί 11-0 και το +8, με το οποίο έκλεισε και η πρώτη περίοδος (23-15).

Ο Μπογκντάνοβιτς συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όμως οι Καναδοί, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Σέρβων και με τους Μπάρετ και Ολίνικ μείωσαν σε 38-33, στο 16’.

Αν και μόλις επέστρεψαν στο παρκέ οι Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ, η ομάδα του Πέσιτς πήρε τον πλήρη έλεγχο. Και έφτασαν τη διαφορά στο +15 (52-37), στο 19’. Με το ημίχρονο να λήγει, με 52-39.

Οι Καναδοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, μειώνοντας την διαφορά (57-50), στο 24’. Μόνο για την Σερβία να ξεφύγει ξανά, με τους Στέφαν Γιόβιτς και Μιλουτίνοφ, σε διψήφια απόσταση. Με την Τρίτη περίοδο να τελειώνει με 75-63, για τους Σέρβους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Σερβία έκανε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της, στο +17 (80-63). Οι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Μπάρετ, έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν. Οι Σέρβοι όμως, έφτασαν να έχουν το προβάδισμα στο +15 (91-76), στο 37’. Και πλέον έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86