You are currently viewing Serie A: Βενέτσια – Σαμπντόρια 0-2
Η Σαμπντόρια πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη 0-2 με την Βενέτσια. Και πήρε καλή απόσταση από τις τελευταίες θέσεις στη κατάταξη.

Η Σαμπντόρια προερχόταν από 3 ισάριθμα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και μπήκε σε πολύ μεγάλους μπελάδες για τη σωτηρία της. Έτσι κατάφερε σήμερα με μεγάλη σοβαρότητα, να επικρατήσει εκτός έδρας 0-2 με την Βενέτσια. Έτσι ανέπνευσε για τα καλά από τη δύσκολη κατάσταση που βρισκόταν σε απόσταση βολής από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγάλη αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο. Mε αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο 24ο λεπτό με τον Καπούτο.

Ενώ στο 43ο λεπτό οι Γιενοβέζοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, δράστη πάλι τον Καπούτο. Έτσι με το τέλος του πρώτου μέρους πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ του 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, μπήκαν πολύ ψυχωμένα, ώστε να βρουν ένα γρήγορο τέρμα και να μπουν ξανά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε πολλές ευκαιρίες, καθώς έπεσαν απάνω στην οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Έτσι αυτό το 0-2, παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Και πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη, όπου τους βοήθησε να ξεφύγουν για τα καλά από τις τελευταίες στη κατηγορία.

Μετά από αυτή τη νίκη η Σαμπντόρια έφτασε τους 29 βαθμούς στη βαθμολογική κατάταξη και πήρε σημαντική «ανάσα», ξεφεύγοντας από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Από την άλλη η Βενέτσια παραμένει τρίτη από το τέλος, έχοντας 22 βαθμούς και μοιάζει φαβορί για να αποχαιρετήσει στο τέλος της σεζόν κατηγορία, μαζί με την Σαλερνιτάνα.