You are currently viewing Serie A: Πρώτη νίκη της Ρόμα στη φετινή σεζόν

Την πρώτη νίκη της για φέτος πανηγύρισε η Ρόμα στο Ολίμπικο, στο ντεμπούτο του Γιούριτς στο πάγκο της, στην 5η αγωνιστική της Serie A

Η 5η αγωνιστική της Serie A βρήκε το κλίμα στη Ρόμα να είναι βαρύ. Το πολύ κακό ξεκίνημα της ομάδας έφερε την απόλυση του Ντε Ρόσι. Αυτή η απόφαση σήκωσε πλήθος αντιδράσεων. Τόσο από τους παίχτες, όσο κι από τους οπαδούς των Ρωμαίων. Την άδεια θέση στον πάγκο πήρε ο Ιβάν Γιούριτς, που οδήγησε την ομάδα στο εντός έδρας ματς με την Ουντινέζε.

Αξίζει να σημειώσουμε πως λίγες ώρες πριν από τη σέντρα, η Λίνα Σουλούκου υπέβαλε την παραίτησή της από τη θέση της CEO του συλλόγου. Η απόφαση της αυτή ήρθε μετά από την στοχοποίηση που δέχθηκε από μερίδα οπαδών. Οι ίδιοι οπαδοί που, ως ένδειξη διαμαρτυρίας, απουσίαζαν από το γήπεδο έως το 30ο λεπτό του αγώνα.

Όλη αυτή την αρνητική ατμόσφαιρα ήρθε να μετριάσει η εμφατική νίκη των Ρωμαίων με 3-0 επί της Ουντινέζε. Η πρώτη νίκη τους για τη σεζόν αυτή. Μια νίκη που κόστισε στους φιλοξενούμενους την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 16′ και τρία λεπτά μετά ο Ντόβμπικ με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Το ημίχρονο πέρασε κάπως έτσι με τους τζιαλορόσι να κρατάνε το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος όμως πάτησαν… γκάζι και στο 49ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Ντιμπάλα από τα έντεκα βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι παίκτες της Ουντινέζε στη συνέχεια πίεσαν για ένα γκολ, αλλά ο Μπαλντάντζι στο 70ο λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0.