You are currently viewing Serie A: Οι νερατζούρι πρωταθλητές Ιταλίας

Στην 33η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ με τη νίκη της επί της Μίλαν εξασφάλισε μαθηματικά την κατάκτηση του Ιταλικού πρωταθλήματος

Ήταν ολοφάνερο, εδώ και πολύ καιρό, πως ο φετινός τίτλος της Serie A θα πήγαινε στην Ίντερ. Οι νερατζούρι έπαιζαν κυριολεκτικά χωρίς αντίπαλο. Μίλαν και Γιουβέντους που την ακολουθούσαν, βρέθηκαν αρκετά πίσω της. Όλο αυτό, ήρθε και επικυρώθηκε με τον πιο ονειρεμένο τρόπο. Μέσα στο Σαν Σίρο για το Derby della MAdonnina στην 33η αγωνιστική.

Η Ίντερ, φιλοξενούμενη της Μίλαν, πήρε τη νίκη στο Derdy della Madonnina με 1–2. Απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο της, σφράγισε και μαθηματικά την κατάκτηση του φετινού τίτλου στο Ιταλικό πρωτάθλημα. Το 20ο στην ιστορία της

Για τον Σιμόνε Ιντζάγκι αυτό είναι το πρώτο σκουντέτο στην προπονητική του καριέρα. Η δε Ίντερ φτάνοντας τα 20, ξεπέρασε τα 19 της Μίλαν κι ανέβηκε 2η στη σχετικη λίστα. Στην κορυφή της, πολύ μακριά από όλους, η Γιουβέντους με τα 36 πρωταθλήματα.

Όσοα φορά το ματς, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά. Μόλις στο 18ο λεπτό βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ντι Μάρκο με μία εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Παβάρ. Εκείνος με μία κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα στον Ατσέρμπι. Αυτός, επίσης με κεφαλιά νίκησε τον Μενιάν για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Ιντζάγκι πήρε το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Ο Τουράμ μετά από μία εξαιρετική ενέργεια έκανε ένα υπέροχο σουτ και έγραψε το 0-2. Οι ροσονέρι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 στο 80′ με κεφαλιά του Τομόρι.

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν άκρως επεισοδιακό με τρεις κόκκινες κάρτες στις καθυστερήσεις. Δύο για τη Μίλαν (Ερναντές και Καλάμπρια) και μία για την Ίντερ (Ντούμφρις).